Başkan Yetişkin Düzce Köyü’nü sanatla buluşturuyor

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ve Seferihisar Abderalılar Sanat Derneği üyeleri önderliğinde Düzce Köyü projesi hayata geçiyor.

Tarihi geçmişi çok eskilere dayanan, Antik Heraklia kenti üzerinde gelişen köyün Osmanlı döneminde önemli bir yerleşme olduğu bilinmektedir. Köyde, Osmanlı döneminden kalma; tek minareli kare planlı bir cami, caminin avlusunda Selçuklu eseri olan Kasım Çelebi Medresesi ve erken Osmanlı dönemi hamamı bulunmaktadır.

Sokaklar tarih kokacak

Düzce Köyü için planlanan projede Selçuklu zamanından kalan tarihi üç kuyu tekrar faaliyete geçecek, köyde bulunan en önemli tarihi yapılardan biri olan medrese restore edilerek ziyarete açılacak, köy meydanına açık hava müzesi kurularak sokaklarda bulunan tarihi değere sahip taşlar burada sergilenecek ve hasar görmüş evlerin bahçelerin duvarları onarılarak köyün tarihi resmedilecek.

Açılacak işletmeler için kolaylık sağlanacak

Düzce Köyü’nün çevresi değişmeye başladığında ziyaretçi sayısının artması öngörüldüğünden, köy içinde işyeri açmak isteyenlere belediye tarafından kolaylık sağlanarak bu konuda uzman desteği verilecek.

Aynı zamanda köy için büyük bir festival organizasyonu da hayata geçecek proje içinde yer alıyor.

Yatırım için en uygun bölge

Seferihisar Zirve Emlak Gayrimenkul Danışmanlığı yöneticisi Evrim Ataman konu ile ilgili yaptığı açıklamada ” Şu an için en yakın yerleşim olan Turgut köyünde, Ulamış mahallesinde Lavanta festivali ve Karakılçık Armola festivali nedeniyle gayrimenkul fiyatlarında artış oldu, şu an neredeyse satılık arazi bulamıyoruz, ama Düzce köyü bu konuda halen keşfedilmeyi bekliyor, yapılacak proje sonrası tarihi değeri olan köy gerçekten değer kazanacaktır. ” dedi.

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.