Seferihisar’da sakız zamanı

Seferihisar Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan alternatif tarım ürünlerine bir yenisi eklendi; Sakız.

Seferihisar Belediyesi, Gödence Köyü’ndeki 30 dönümlük araziye sakız ağacı dikimi gerçekleştirdi. İlaçtan kozmetiğe, gıdadan boya sanayisine kadar pek çok alanda kullanılan sakız ağacı ile Seferihisar’daki tarım çeşitliliğinin artırılması hedefleniyor.

Seferihisar Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından, Gödence Köyü’nde bulunan 30 dönümlük dikim sahasına 50 adet sakız ağacı dikimi gerçekleştirdi. Dikimi gerçekleştirilecek sakız ağacı sayısı, sonbahar aylarında 400 adede ulaşacak. Erkek ve dişi olarak ayrılan ağaçların erkek cinsinden yaklaşık 300-500 gram sakız toplanarak ilaç, kozmetik, boya ve gıda sanayisinde kullanılıyor.

“TARIM ÇEŞİTLİLİĞİ ARTACAK”

 Çağın en büyük gündemi haline gelen iklim değişikliği, yerel ısınma, yeşil döngünün yok oluşu, karbon ayak izi artışı, coğrafya ekosistemleri, doğal bitki örtüsünün ve toprak varlığına dikkat edilmeden yapılan tarımsal planlamalara  dikkat çeken Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Bu çalışmayla maksadımız, Seferihisar tarımının geçmişteki çeşitliliğine yeniden kavuşmasını sağlamak ve bölgemizin doğal yaşam döngüsünün bozulmasının önüne geçmektir” dedi.

 

seferihisar-sakiz-agaci.jpg
seferihisar-sakiz-agaci-1.jpg
seferihisar-sakiz-agaci-2.jpg
seferihisar-sakiz-agaci-3.jpg
seferihisar-sakiz-agaci-4.jpg
seferihisar-sakiz-agaci-5.jpg

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.