Yarım Litre Zeytinyağı 30 Bin Lira

Seferihisar Belediyesi tarafından düzenlenen müzayedede, bin 800 yaşındaki Umay Nine ismi verilen zeytin ağacından üretilen yarım litrelik zeytinyağı 30 bin liraya satıldı.

Seferihisar Belediyesi yaptığı araştırmayla ilçe genelinde 500 yaş ve  üzerinde olan 200 zeytin ağacı tespit etti. Özel olarak toplanan zeytinler, Seferihisar Belediyesi Zeytinyağı Fabrikası’nda geleneksel yöntemlerle sıkıldı. Ortaya çıkan tarih kokulu yağlar, ilçede devam eden Tarım Şenliği kapsamında bu yıl 3.kez düzenlenen müzayedeyle satıldı.

Müzayede bin 800 yaşındaki zeytin ağacının yaşamını sürdürdüğü Teos Antik Kenti’nin devam eden kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkmaya başlayan antik tiyatrosunda yapıldı. Etkinliğe Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia, Kuzey Kıbrıs’tan gelen Cittaslowlar Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar Eski Kültür Turizm Bakanı Prof.Dr. Suat Çağlayan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Müzayede öncesi Seferihisar’ın yöresel ürünlerinin sunulduğu bir kokteyl ve Serap Tumay ve ekibinin Türk Yunan Dostluk Şarkılarından oluşan mini konseri düzenlendi.

Başkan Soyer; “Amacımız Zeytin ve Zeytinyağının Kıymetini Göstermek”

Zeytinyağı müzayedesiyle ilgili açıklamalar yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Üreticiyi, doğayla barışık bir tarımı desteklemeye gayret eden, buradan da aslında bizim ölçeğimizdeki kentlerde uygulanabilecek bir model  ortaya koymaya çalışan belediyecilik anlayışımız var. Burada da onun bir örneğini sizlerle paylaşıyoruz. Teos Antik Kenti, 12 İyon kentinin en büyük ve en önemli kentlerinden biri. Sanatçılar kenti olarak da biliniyor. Bu kent aynı zamanda, binlerce yaşındaki zeytin ağaçlarına da ev sahipliği yapıyor. Biz, bu iki mucizeyi bir araya getirerek sizlerle buluşmasının heyecanını yaşıyoruz. Bu fikri, zeytinin ve zeytin ağacının ne kadar kıymetli olduğunu göstermek için ortaya koyduk. Ölümsüz deniyor zeytin ağacına. Fırtına, deprem ne  olursa olsun meyve vermeye devam ediyor hem de binlerce yıl.  Gerçekten mucize ağaçtan bahsediyoruz. Müzayedede rakam ne olursa olsun, zeytin ağacının değerini karşılayacak bir şey olmayacak. Bizim yapmaya çalıştığımız şey ise, zeytin ağacının farkındalığının ne kadar büyük ve güçlü olduğuna vurgu yapmaya çalışmak” dedi.

Eski Kültür Turizm Bakanı Prof.Dr. Suat Çağlayan’ın da zeytin üzerine bir konuşma yaptığı etkinlik, Münadi Nedim Atilla’nın zeytinyağı tadımı ve anıt ağaçlardan sıkılan zeytinyağlarının müzayedesiyle devam etti.

30 Bin Liraya Satıldı

Yaşı 500’ün üzerindeki anıt ağaçlardan hazırlanan zeytinyağları yaşları ve asit oranlarına göre 6’lı ve 12’li paketler halinde açık arttırmaya sunuldu. 21 ayrı grup ve 152 şişe zeytinyağının satışa çıkarıldı. En son bin 800 yaşındaki zeytin ağacından elde edilen yarım litre yağın satışı gerçekleştirildi. Yarım litre zeytinyağını, işadamı Salih Değerli 30 bin lira karşılığında satın aldı.

Müzayedenin ardından toplam 47750 TL toplandığını açıklayan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu paranın ilçede yaşayan çocuklara burs olarak dağıtılacağını belirterek, katılımcılara teşekkür etti.

Eng –

At the auction organized by the Municipality of Seferihisar, a thousand-year-old olive oil produced by the name of Umay Nine thousand 800-year-old olive oil 30 thousand pounds were sold.

The Municipality of Seferihisar identified 200 olive trees, 500 years old and over, in the district. Specially collected olives were bored with traditional methods in Seferihisar Municipality Olive Oil Factory. The resulting date fragrant oils, sold in the county’s 3rd Agricultural Festival in the scope of the auction this year was sold.

The auction was held in the ancient theater, which began to emerge with the ongoing excavation of the ancient city of Teos, where the 800-year-old olive tree survived. Seferihisar Mayor Tunç Soyer, Greek Consul General of Greece Argyro Papoulia, Cittaslowlar Mehmetçik Mayor Cemil Sarıçizmeli from North Cyprus, Mayor of Geçitkale Hasan Öztaş, Yeniboğaziçi Mayor Mustafa Zurnacılar Former Minister of Culture and Tourism Prof.Dr. Suat Çağlayan and many citizens attended. A mini-concert of Serap Tumay and his team composed of Turkish Greek Friendship Songs was organized for the pre-auction Seferihisar’s regional products.

President Soyer; ”Our aim is to show the value of olive and olive oil“

Tunç Soyer, Mayor of Seferihisar, made a statement about the olive oil auction; Var We have an understanding of the municipality that strives to support the manufacturer by supporting agriculture that is at peace with nature, and thus trying to establish a model that can be applied in cities of our scale. Here we are sharing an example of it with you. Teos Antique City, one of the 12 largest and most important cities of the Ionian city. Also known as the city of artists. This city is also home to thousands of years old olive trees. We have the excitement of meeting these two miracles together. We have put this idea to show how valuable the olive and olive tree is. It says immortal to the olive tree. The storm continues to bear fruit regardless of the earthquake, as well as thousands of years. We’re really talking about a miracle tree. No matter what the number is in the auction, there will be nothing to cover the value of the olive tree. What we are trying to do is try to emphasize how big and strong the olive tree’s awareness is. Bizim

Former Minister of Culture and Tourism Prof.Dr. The event, in which Suat Çağlayan gave a speech on the olive, continued with the auction of the olive oil tasted by the olive oil tasting and the olive oil tasting of the memorial trees of Münadi Nedim Atilla.

Sold for 30 Thousand Lira

Olive oil prepared from monumental trees over 500 years of age was offered for auction in 6 and 12 packages according to age and acid ratio. 21 separate groups and 152 bottles of olive oil were put on sale. The last thousand thousand-year-old olive tree was obtained from the sale of half a liter of oil. Half a liter of olive oil, businessman Salih Buy for 30 thousand pounds in exchange.

Announcing the total of 47750 TL after the auction, the Mayor of Seferihisar Tunç Soyer said that this money will be distributed as a scholarship to the children living in the district and thanked the participants.

Yarım Litre Zeytinyağı 30 Bin Liraya Satıldı

Yarım Litre Zeytinyağı 30 Bin Liraya Satıldı

Yarım Litre Zeytinyağı 30 Bin Liraya Satıldı

Yarım Litre Zeytinyağı 30 Bin Liraya Satıldı

Yarım Litre Zeytinyağı 30 Bin Liraya Satıldı

Yarım Litre Zeytinyağı 30 Bin Liraya Satıldı

Yarım Litre Zeytinyağı 30 Bin Liraya Satıldı

Yarım Litre Zeytinyağı 30 Bin Liraya Satıldı

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.