Seferihisar’a Rota Virüsü Uyarısı

Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi acil servisi ateş ve şiddetli ishal nedeniyle başvuru yapan hastaların yoğunluğu ile dolu.   
Virüs hasta çocuğun kullandığı tuvaletlerden, oyuncaklardan veya dokunduğu yerlerden geçip, solunum yoluyla da bulaşabiliyor.
Kusma, ateş ve şiddetli ishal gibi belirtiler geliştiğinde zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvuru yapmanız gerekiyor.
Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Atatürk Devlet Hastanesi Çocuk Hekimi Uzm. Dr. İnanç Çakaloz Türkdoğan, kusma, ateş ve şiddetli ishal ile birlikte su kaybına yol açan rota virüsünün tüm dünyada her yıl 5 yaş altı yaklaşık 30 bin çocuğun ölümüne sebep olduğunu söyledi.
Dr. Türkdoğan, bunun nedeninin ise 5 yaş altı grubundaki çocukların bağışıklık sistemlerinin daha zayıf olması, ishal ve kusma ile oluşan sıvı kaybını daha zor tolere edebilmelerinden kaynaklandığını söyledi. Rota virüsünün ciddi tablolara yol açabileceğini ifade eden Türkdoğan, ailelerin kusma, ateş ve şiddetli ishal gibi belirtiler geliştiğinde zaman kaybetmeden bir çocuk hekimine başvurmalarının hayati önem taşıdığının altını çizdi.

 

Rota virüsü nasıl bulaşır? Tanısı ve tedavisi nasıl yapılır?

 

Virüsün bulaşma yolları, tanı ve tedavisi hakkında bilgi veren Dr. Türkdoğan şu ifadeleri kaydetti:
“Virüs hasta çocuğun kullandığı tuvaletlerden, oyuncaklardan veya dokunduğu yerlerden geçebilir. Virüs solunum yoluyla da bulaşabilir. Belirtiler ise virüsün vücuda bulaşmasından 12 saat ile 4 gün arasında değişen zaman diliminde başlayabilir. Tanı dışkıda rota virüs antijen testi ile konulabilir. Genel olarak diğer viral enfeksiyonlarda olduğu gibi rota virüsü enfeksiyonlarında da antibiyotik kullanmanın faydası olmaz.
Tedavideki temel amaç kaybedilen sıvı ve vücut tuzlarını yerine koymaktır. İshali durdurabilmek için bol su içirilip patates, pirinç, yoğurt, muz gibi ishale uygun diyet, anne sütü, uygun ishal formülleri öneriyoruz.
Su kaybı bulguları şiddetli olan çocuklarda ya da ağızdan beslenemeyen çocuklarda ise serum tedavisine başvuruyoruz. Ancak en güzeli hastalığın oluşmaması için korunma tedbirlerinin alınmasıdır. Rota virüsüne karşı aşı en önemli korunma yöntemidir. 2 ayın üzerindeki bebeklere ilk dozu 2 aylıkken başlamak üzere, ağız yolu ile 2 veya 3 dozda aşılama rota virüsü ishallerinin önlenmesinde tam bir koruma sağlamaktadır. Aşı iki doz olarak ve dozların arasında 4 veya 8 hafta ara verilerek uygulanmaktadır” dedi.
pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.