Mandalina ağaçta eridi

İlçemizde dört gündür aralıksız yağan yağmur dalındaki mandalinaya hasar verdi; mandalina üreticileri zor durumda kaldı.

Seferihisar’ın mandalina bahçeleri, aralıksız yağan ve mevsim normallerinin çok üstündeki yağmurdan olumsuz etkilendi. Yağışlardan dolayı mandalina bahçelerini sular bastı. Mevsim normallerinin üzerinde yağan yağmur, seli de beraberinde getirdi. Dört gün boyunca sel sularının altında kalan mandalina bahçelerindeki mahsülün üstünde siyah lekeler (mantar hastalığı) oluşarak tüketilemeyecek hale geldi. Yaşanan olumsuz şartlardan ötürü hasadı aksayan mandalinalar hakkında SEFEKO Kooperatif Başkanı Ahmet Sayarer ve üreticiler açıklamalarda bulundu.

DEVLET DESTEKLİ SİGORTA HİZMET VERMİYOR

Mandalinaların ağaçta kaldığını ve piyasa değerini kaybettiğini ifade eden SEFEKO Kooperatif Başkanı Ahmet Sayarer, “Günlerdir yoğun bir şekilde yağan yağmurlardan sonra mandalinalarımızı telef olmuş şekilde bulduk. Mandalinalar tüketilemeyecek duruma geldi. Bahçelerimiz devlet destekli TARSİM sigorta şirketi tarafından sigortalı olmasına rağmen şirket bu olayın kapsam dışı olduğunu söylüyor. Kooperatifimizin yaklaşık 1000 ton malı ziyan oldu. 10 Yıl öncede aynı şekilde bu afeti yaşadık. O zamanda zarar karşılanmamıştı ” diyen Sayarer tepkisini dile getirdi.

Zor durumda kalan üreticiler, acilen yetkililerden gereken desteği bekliyor.

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.