Et Entegre Tesisi’ne Karşı Çıkanlara Büyük Tepki

Seferihisar Ulamış Köyü’nde yapımı devam eden Et Entegre Tesisi’ne engel olma çalışmaları ilçede hayvancılık yaparak yaşamlarını sürdüren vatandaşları çıldırttı. Bir gazetede yayınlanan habere tepki gösteren hayvancılar; “Yıllardır hayalini kurduğumuz bir proje. Seferihisar’ın en büyük eksikliği. Bu projeye karşı çıkanlar, Seferihisar’a, tarıma ve hayvancılığa ihanet ediyor” dedi.

SS Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından yürütülen Et Entegre Tesisi Projesi, Seferihisar’da hayvancılık çalışmalarının sürdürülebilirliği ve hayvancılığa bağlı sektörlerin gelişim göstermesi açısından Hayvansal Ürün İşleme, Paketleme ve Depolama Tesisi kurulması hedeflenerek hayata geçirilecek. Tesis, ilçede hayvancılığın gelişmesine büyük katkı verecek ve uzun yıllardır ihtiyaç duyulan bir eksiklik giderilecek.

Tuhaf Açıklama: Mezbaha Sakinliği Bitirecek(!)

Seferihisar’ın yıllardır hayal ettiği tesise ise ilçede küçük bir grup, çevreye zarar vereceği ve sakinliği bozacağı nedeniyle karşı çıkıyor. Karşı çıkanların başında Mandalina Üretici Birliği Eski Başkanı Cumhur Eriş bulunuyor. Eriş, projeyi yaptırmamak için çeşitli girişimlerde bulunurken, son hamlesi hükümete yakınlığıyla bilinen bir gazeteye açıklama yaparak oldu. Eriş, gazetedeki açıklamasında; “Burası mezbaha için uygun değil. Seferihisar Belediyesi’nin bu yanlıştan bir an önce dönmesini, inşaatın durdurulmasını istiyorum. İnsanlar buraya, Seferihisar Sakin Şehir olduğu için geldi. Kafa dinlemek istiyorlar. Mezbaha bittikten sonra buranın sakinliği bitecek” dedi.

Kooperatif; “Tesis Tüm Mevzuatlara Uygun

Projenin sahibi SS Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ise konuyla ilgili bir açıklama yaptı: Kooperatif açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ulamış Köyü 259 ada 7 parsele kayıtlı arazi üzerinde İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından arazi görüşü alınarak yapımına başlanan tesis kapsamında Tarım Bakanlığı’nın ÇED olumlu görüşü bulunuyor. Tesis,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Kırsal Kalkınma” hedefleri kapsamında vermiş olduğu hibelerle hayata geçiriliyor. Kapalı devre bir tesis olan Et Entegre Tesisi’nin kurulumu ve sonrasında çevresel anlamda bölgeye olumsuz bir etki yaratmaması için, ilgili mevzuatlar çerçevesinde bütün önlemler alınmıştır.”

Hayvancılar Kızgın

Et Entegre Tesisi’ne karşı yürütülen istemiyoruz açıklamalarına ise Seferihisarlı hayvancılar büyük tepki gösterdi. Görüşlerini aldığımız hayvancılar şu açıklamaları yaptı:

Süleyman Ballı: 1963 yılından beri büyükbaş hayvancılıkla uğraşmaktayım. Seferihisar’da yerel halkın geçim kaynağı tarımdır. Bunun içerisine mandalina, büyükbaş-küçükbaş hayvancılık, zeytincilik gibi alanlar girebilir. Biz hayvancılığı yapacak tesisleri yaparken özellikle insan sağlığına zarar vermeyecek donanımda yapıyoruz. Ama bazı kesimler hem doğal besin istiyor hem de hayvancılık yapılmasın diyor.

Bugün bu açıklamayı yapan Cumhur Bey bu memleketin yetiştirdiği bir insan. Beğenmiyorlarsa bu tip yaygara yapacaklarına bunu yapanlarla istişare etmeleri gerekir. Cumhur Bey burada Mandalina Üretici Birliği Başkanlığı yaparken iyiydi, yönetimden uzaklaştırıldı düşman oldu. Hem belediye yönetimine, hem buranın nimetlerinden yararlanan insanlara karşı bu tavrı sergiledi. Seferihisar’da hayvancılık yapan insanlar Cumhur Bey’in düşmanı mı? Ya da o insanlar yöre halkının düşmanı mı? Haberi okuduğumda aklım almadı nasıl böyle bir şey söyleyebildiğini? Ama insanın gözü ne görür belli olmaz. Bakarsınız yarın Cumhur Bey de hayvancılığa döner. Hayvancılıkla ilgili bir birlik kurulur o birliğin yönetimine de girer savunur o zaman bu projeyi. Politikayı bazı amaçlarına alet ederek yürütenlerden biz çok çektik. Kendi işlerini yapsınlar. Burada bir üreticinin hayvanı gece kesilecekse, nerede kesilecek, nerede muhafaza edilecek? Buradan Kemalpaşa’ya 600 Lira nakliye parası ödeniyor. Oysa ki buradaki mezbahada kesilmiş ne yediğimizi bildiğimiz bir duruma gelsek güzel olmaz mı? Şimdi bu işe karşı çıkanlar da gidip o mezbahada kesilmiş eti alıp yiyecek. Yani bugün bu açıklamaya anlam veremiyorum. Ama benim memleketimi tanıyan bilen Cumhur Eriş’in bu işe tepki koyması daha da garibime gidiyor. Eğer birilerine kızıyorsa buradaki üreticiden bu kızgınlığını çıkaramaz. Çıkartmasına da müsaade etmezler zaten.

Bu Haberi Yapanların Hayvancılıkla İlgisi Yok

Süleyman Çoker: Doğduğumdan beri hayvancılık işinin içerisindeyim, 30 yıldır aktif olarak hayvanların başındayım. Seferihisar’a et entegre tesisi yapılıyor olması bizim gibi hayvan işiyle uğraşan herkes için büyük bir velinimet. Mezbaha olmaması büyük bir sıkıntı zaten. Hayvanların kesimi için bile kilometrelerce yol gidiyoruz. Yolda giderken hayvanlarımız kilo kaybına uğruyor. Hem maddi açıdan, hem etin kesimi ve saklanması açısından büyük katkı sağlayacak. Bugün gazetede çıkan haberi okudum. Bu haberi yaptıran insan hayvancılıkla ilgisi olmayan biri. Ayrıca Ulamış’a yapılıyor olması da çok mantıklı. Çünkü tam ortada yer alıyor. Güzelbahçe, Urla gibi komşu ilçelere de hizmet verecektir. Eğer ki bu tesis yapılmazsa Seferihisar’da hayvancılık biter. Çok eskiden burada mezbaha vardı, kapanınca çok zor günler yaşadık. Hasta hayvanlarımızı bile kestiremez hale geldik. Çok düşük paralara dışarıdan gelen kasaplara satmak zorunda kılıyoruz. Burada bir mezbaha olursa eti buzlukta, depoda saklarız ve hayvancılar olarak rahat ederiz.

Hayvancılarla Uğraşmayın!

Murat İpek: 25 yıldır hayvancılık yapıyorum. Bu tesisin yapılıyor olması, hem de hibeyle yapılması çok büyük bir kazanç. Böylelikle ilçemizin parası da cebimizde kalacak. Malımız değerinde satılamıyor bugünün şartlarında. Nakliyesi, kasabı, başka mezbahaya gidip gelmesi büyük masraf bizim için. Bu tesisin burada istenmediği şeklinde çıkan haberler kesinlikle doğru değil. İstenmemesi mümkün değil. Böyle bir güzelliği kim istemez, akıl mantık dışı tamamen. Yapılmalı, yapılacak. Bu işi istemeyenlere de hayvancılarla uğraşmayın diyorum. Zaten birçok sıkıntımız var. Böyle güzel bir projeye kimse engel olmaya kalkmasın.

Asiye Onur: Yaklaşık 15 yıldır hayvancılıkla uğraşıyorum. Seferihisar’da mezbahaya çok ihtiyaç var. Hayvanların daha iyi değerlendirilmesini sağlayacak. Karşı çıkanlar bunun ne kadar gerekli olduğunu anlamalı. Bu sadece hayvancılar için değil hepimiz için gerekli. Eğer ki yapılmazsa hayvancılık büyük zarar görür. Biz hayvan kestirmek için neler çekiyoruz. Bu tesis kesinlikle yapılmalı.

Karşı Çıkanlar Art Niyetli

Sadık Güntogar: 42 yıldır hayvancılık yapıyorum. Çoluğuma çocuğuma bu işten ekmek götürüyorum. Fakat burada mezbahamız olmadığı için malımızı değerlendiremiyoruz. Hayvanımız hasta oluyor, kestiremiyoruz. Versek de çok düşük fiyata veriyoruz. Seferihisar’da mandalina gibi hayvancılığa da el atılması gerekiyor. Burada mezbaha olsa malımızı göz göre göre ölüme terk etmek zorunda kalmazdık. Bu konuda devlet büyüklerinin bu işe el atmasını istiyoruz. 15 sene önce ilçemizde 7 bin hayvan vardı şimdi maalesef en ufak sürü 200 adet. Tabii güzel bir haber aldık. Ulamış’a mezbaha yapılıyor. Bu hayvancılığa destek anlamında çok önemli. Bu işe karşı çıkanlar neye karşı çıkıyorlar anlayamıyorum. Bu projenin kime zararı var neden karşı çıkılıyor? Çevreye uygun diyorlarsa zaten bakanlık izin vermez. Bakanlığın onayıyla yapılıyor. Karşı çıkanlara hayvancıların yanında olmalarını, destek olmaları gerektiğini söylemek istiyorum. Mandalinaya destek olunsun ama hayvancılığa olunmasın, böyle şey olamaz. Biz kasabı arıyoruz 3 gün sonra geliyor. Mezbahamız, buzhanemiz olduğunda keseriz, saklarız. Çoluğumuza çoğumuza ekmek getiririz.  Buna karşı çıkanların art niyetli olduğunu düşünüyorum. Seferihisar artık küçük bir yer değil ve bu tesise hepimizin çok ihtiyacı var.

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.