En Yeni Cittaslow Lefke

Üniversite ve sivil toplum örgütlerinin iki yıldır Uluslararası Sakin Şehirler Birliği’nin (Cittaslow International) resmi üyesi olmak amacıyla sürdürdüğü çalışmalarda olumlu sonuca ulaşıldı.

KKTC Lefke Belediyesi, 7 Kasım’da İsveç’te düzenlenecek törenle Cittaslow unvanını alacak. Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya’dan alman bilgiye göre, İsveç’in Köping kentinde 7 Kasım’da yapılacak toplantıda, Lefke’ye cittaslow üyelik belgesi ve bayrağı takdim edilecek. Lefke Belediyesi, cittaslow üyeliği için niyet mektubunu bu yıl mart ayında sunmuştu. Yeniboğaziçi’nin ardından Lefke’nin de üyeliğe kabulüyle KKTC’deki cittaslow üyesi kent sayısı 2’ye yükselecek. Günümüzde 28 ülkede 182 üyeye yayılan Cittaslow hareketinin amacı Slow Food felsefesini kentsel boyuta taşımak.

 

Kaya: 160 sayfalık rapor hazırlandı Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, kendinden önceki dönemde 2012’de belediye, LAÜ ve sivil toplum örgütlerince başlatılan ve Turizm Bakanlığı’nca da desteklenen Cittaslow üyelik girişiminin yaşanan bir yetki karmaşası nedeniyle başarısız olduğunu; geçen yıl yerel seçimin ardından göreve gelmesiyle konuyu tekrar ele aldıklarını belirtti. 6 Mart’ta üyelik için niyet mektubunu sunduklarını ve 5 kişilik bir üst koordinasyon komitesi ile 7 alt komite kurulduğunu anlatan Kaya, Cittaslow üyeliğinin gerektirdiği 70 kriterin bu komitelerde ele alınıp çalışmalar yapıldığını ve Lefkelilerden umduğundan daha fazla ilgi gördüğünü vurguladı. Gönüllü ve özverili çalışmalarla 160 sayfalık rapor hazırlandığını kaydeden Lefke Belediye Başkam Aziz Kaya, komitelerde görev alan toplam 76 kişiye teşekkür etti. Kaya, bu yıl nisan ayı başında dosyanın tamamlanmasıyla haziranda Seferihisar Belediyesi ile Yeniboğaziçi Belediyesi’ne başvurularını yaptıklarını, ağustos ayında ise Seferihisar’dan cittaslow koordinatörünün gelerek iki günlük inceleme yaptığını, rapor hazırlayıp İtalya’daki merkeze gönderdiğini anlattı. Aziz Kaya, geçtiğimiz gün İtalya’daki Cittaslow merkezinden olumlu yanıt ve davet aldıklarını ifade ederek, “7 Kasım’da İsveç’in Köping kentinde üyelik sertifikamızı ve bayrağımızı alacağız” dedi.

Hedef Yaşamın Kalitesini Yükseltmek

Cittaslow’un temel olarak insan yaşamının kalitesini yükseltmeyi amaçlayan bir ağ olduğunu vurgulayan Kaya, yerel ve doğal değerlere sahip çıkma ve sağlıklı gıda üretimi öncelikli bu ağın dünyada halen 180’in üzerinde üye şehri bulunduğunu kaydetti. Kaya, Cittaslow üyeliğiyle “çevre, altyapı, kentsel yaşam kalitesini artırma, çocuk, yaşlı, engelli ve kadınlara yönelik çalışmalar, tanım ve turizmi geliştirecek faaliyetler, misafirperverlik, farkındalık yaratma, sosyal uyum, değişik kültürlerin ortaklığı, sosyal uyum’* gibi konularda çalışmaların artacağını ifade etti. Lefke Belediye Başkanı Kaya, bir soru üzerine. “Lefke bu payeyi hak ediyor. Cittaslow kriterlerinin çoğu Lefke’de mevcut ancak bu payeyi almakla sorumluluklarımız arttı ve eksiklerimizi tamamlamamız gerekir” dedi. Öncelikli çalışmaları arasında kadın, yaşlı, çocuk ve engellilere yönelik çalışmalar, yerel ürünlere sahip çıkıp geliştirme gibi konuların yer alacağını ifade eden Aziz Kaya, ciddi bir turizm potansiyeli olmasına rağmen halen ülke turizm gelirlerinden sadece yüzde bir pay alan Lefke’nin cittaslow üyeliğiyle bu payı artırmayı hedeflediklerini vurguladı.

 

“Kıbrıs’ın en yeşil kasabası” olarak nitelenen ve “Sakinlik onun doğasında var” sloganıyla sürdürülen cittaslow üyelik çalışmaları hakkında bilgi veren Lefke Turizm Demeği Başkanı Hasan Kartaş ise Lefke Belediyesi, Lefke Avrupa Üniversitesi ve sivil toplum örgütlerinin iki yıl önce bu hedefle yola çıktıklarını söyledi. Kartaş. Turizm Bakanlığından da katkı aldıklarını ifade ederek, iki yıl önce yapılan bir idari hatadan dolayı mutlu sona ulaşamadıklarını Yeniboğaziçi Belediyesi’nin ise Lefke’den daha sonra yola çıkmasına rağmen profesyonel çalışma neticesinde Kasım 2013’te Kuzey Kıbrıs’ın ilk sakin şehri olma başarısını yakaladığını anlattı.

 

Lefke Artık Uluslararası Bir Hareketin İçerisinde Yer Alıyor

Bu hem Lefke’nin hem de Kuzey Kıbrıs’ın başarısıdır. 7Kasım2015’te Cittaslow ağına resmen üye olacak Lefke ve ona bağlı 13 köyü yeni bir dönem bekliyor. Bu üyelikten sonra Lefke, ilgili 70 kriteri uygulayıp Sakin Şehir gelişimine özel önem vermelidir.

Lefke’nin yerel özelliklerini ve özgün mimarisini koruması bu anlamda oldukça önemlidir. Cittaslow üyeliğinin Lefke’ye çok yakıştığım düşünüyorum. Bu hedefe inanan yüzlerce kişi, çok çalıştı, inandı ve başardı. Bu bir ekip çalışması başarısıdır. Kıbns’ın en yeşil ve en huzurlu kasabası Lefke, barındırdığı tarih, kültür ve doğa değerleri ile adeta saklı bir hazine gibi yeniden keşfedilmeyi bekliyor” dedi.

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.