Down Sendromlu Çocuklar Tohum Ekti

Seferihisar’da Down sendromlu çocuklarla birlikte 1047 fıstık çamı tohumu ekildi. Büyüyerek fidanlara dönüşecek tohumlarla 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü’nde koru oluşturulacak.

Seferihisar Belediyesi’ne ait Can Yücel Tohum Merkezi’nde, Seferihisar TEMA, Ege Üniversitesi Genç Tema Topluluğu, Ulusal Down Derneği işbirliğiyle Down sendromlu çocuklarla birlikte 1047 çam fıstığı tohumu ekildi. Etkinliğe katılan 7 Down sendromlu çocuk, tohumları ekerek oluşacak koruluğa katkı sağladı.

Etkinliğe Seferihisar Belediyesi yetkilileri, Seferihisar Tema Şubesi, Urla, Narlıdere ve Ege Genç Tema Şubeleri yetkilileri, Kıbrıs Mehmetçik Belediyesi Zeka Bey Tohum Merkezi yetkilileri, Ulusal Down Sendromu Derneği, Engelsiz yaşam ve çevre derneği yetkileri katıldı. Etkinlikte 46+1 kromozomla dünyaya gelen Down sendromu çocuklara ithafen 1047 fıstık tohumunun ekimi gerçekleştirildi.

Ulusal Down Sendromu İzmir Şubesi Eğitmeni Hürriyet İyidoğan, 1047 fidan dikilmesinin amacını; “21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü’nde bu tohumlar büyümüş olacak ve bizde ağaç fidanlarımızı dikmiş olacağız. 46+1 kromozomla hayata başlayan bu çocuklarımız yararına bir koru oluşturmuş olacağız” diyerek açıkladı.

Seferihisar TEMA Şubesi Başkanı Züle Efecan ise; Onların saf sevgileri çam fıstıkları aracılığıyla doğaya aktarılacak. Amacımız bu tohumlarla birlikte onlardaki sevgiyi doğaya aşılamak. Tema vakfı olarak çocukları doğa dostu olarak küçük yaşlarda eğitmeyi amaçlıyoruz. Ege Üniversitesi Genç Temacılar Grubu ve Ulusal Down Sendromu İzmir Şubesi’nin ortaklaşa hazırladığı bu projede Seferihisar Belediyesi, Seferihisar Tema’nın desteği ile oluşturuldu ve çocuklarımız mutlu oldular. Bizde onları gördükçe mutlu oluyoruz. çevremize bu gibi çalışmaların yayılmasını istiyoruz” dedi.

Seferihisar Belediyesi Can Yücel Tohum Merkezi’nde belediye yetkilileri tarafından büyütülecek tohumlarla, 21 Mart Dünya Down Sendromlular gününde koru oluşturulacak.

 

DSC_5990 DSC_6016 DSC_6017 DSC_6029 DSC_6031 DSC_6046 DSC_6052 DSC_6056 DSC_6067

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.