Dede mirası taş baskı ile zeytinyağı üretiyorlar

Seferihisar’da zeytinyağı üretimi yapan bir fabrika 1954 yılından beri taş baskı yöntemi ile zeytinyağı üretimi yapıyor. Zeytinyağı üretiminin en doğal ve en eski üretim tekniği olan taş baskı yöntemiyle üretim yapan fabrikanın sahibi Uğur Ocakoğlu (38) fabrikayı dedesinden devraldığını söyledi. Ocakoğlu, taş baskı yöntemi ile zeytinyağının aromasını kaybetmediğini ve daha doğal, sağlıklı zeytinyağı elde ettiklerini belirtti.

İzmir’de az sayıda bulunan taş baskı yöntemi ile zeytinyağı üreten fabrikalar, teknolojiye meydan okuyor. Geleneksel yöntemlerle elde edilen zeytinyağlarının daha sağlıklı ve doğal olduğunu düşünen Seferihisar Beyler Mahallesi’ndeki fabrika sahibi Uğur Ocakoğlu ve ailesi, 1954 yılında bu yana aynı yöntemle üretim yapıyor. Zamana ve teknolojiye direnen fabrikadaki üretim hayli zahmetli. Küçük bir mahalle olan Beyler’de üretim yapan fabrikada, Ocakoğlu ailesi ile birlikte toplam 7 kişi taş baskı ile lezzetli zeytinyağı elde ediyor.

İNSAN GÜCÜ VE EMEĞİ İLE ÜRETİLİYOR

Bölgenin en kaliteli zeytin ağaçlarına sahip olan Beyler Mahallesinde (köyü) tarladan toplanan zeytinler fabrikaya getirildikten sonra önce tartılıyor, yapraklarından ayrıştırıldıktan sonra yıkama makinesinde yıkanıyor. Zeytinler yıkandıktan sonra, taş baskıya giriyor. Yaklaşık 40 dakika boyunca dönen taş, zeytini ezerek hamur haline getiriyor. Hamura dönüşen zeytin, kıl çuvallara dolduruluyor ve 100 tane çuval, yine insan gücü ile baskı makinesine yerleştiriliyor. Yerleştirme işlemi bittikten sonra baskı makinesi çalıştırılıyor, ezilen zeytinin sıkım işlemi başlıyor. Sıkım işleminin ardından kara su yağ ile birlikte tanklara giriyor. Dinlenme tanklarında karasu, yağ ve zeytinin tortusu birbirinden ayrıştırılıyor. Dibindeki tortular, vanalardan çıkarılıyor. Yağ dinlenmeye bırakılıyor. Bir gün boyunca dinlenen yağın daha sonra asitleri ölçülüyor. Böylece zeytinyağı tüketim için hazır hale geliyor.

Beyler köyü girişinde bulunan fabrikadan yağ satın alabilir yada online web adresinden alışveriş yapabilirsiniz.. https://www.safiyehanim.net/

İşte o fabrika..

https://www.facebook.com/seferihisarnews/

A factory that produces olive oil in Seferihisar has been producing olive oil by stone printing since 1954. Uğur Ocakoğlu (38), the owner of the factory that produces olive oil with the most natural and oldest production technique, which is the stone printing method, said that he took over the factory from his grandfather. Ocakoglu, with the stone printing method does not lose the aroma of olive oil and more natural, healthier olive oil, they said.

The small number of factories producing olive oil by the stone printing method in İzmir are challenging the technology. Uğur Ocakoğlu and his family, who owns the factory in Seferihisar Beyler Quarter, who thinks that olive oil obtained from traditional methods are healthier and natural, have been producing with the same method since 1954. Production in the factory, which resists time and technology, is very laborious. In the factory, which is a small neighborhood in Beyler, a total of 7 people together with the Ocakoğlu family get delicious olive oil with stone printing.

PRODUCED WITH HUMAN POWER AND LABOR

In the Beyler Quarter (the village), which has the highest quality olive trees in the region, the olives collected from the field are first weighed after being brought to the factory, then separated from their leaves and washed in a washing machine. After washing the olives, the stone is under pressure. The stone turns for about 40 minutes and crushes the olives into dough. The olives, which are turned into dough, are filled into sacks of bristles and 100 sacks are placed in the printing machine with human power. After the finishing process is completed, the printing machine is started and the squeezing process of the crushed olives starts. After the squeezing process, black water enters the tanks with oil. In the resting tanks, the residues of black water, oil and olives are separated from each other. The sediment from the bottom is removed from the valves. The oil is allowed to rest. The oil is rested for one day and then its acids are measured. Thus, olive oil becomes ready for consumption.

You can buy oil from the factory located at the entrance of Beyler village or you can shop online. Https://www.safiyehanim.net/

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.