Büyükşehir’den Agamemnon açıklaması: ‘Meydanı yalancı ve iftiracılara bırakmayacağız’

İzmir Büyükşehir Belediyesi Pasaport’taki geçici olarak hizmet veren yüzer Vapur İskelesinde Yunan mitolojisinde Miken kralı olarak geçen Agamemnon isminin yer almasına Cumhur ittifakı üyeleri sert tepki gösterdi. Büyükşehir Belediyesi’nden, “Yalanlara cevabımızdır” başlıklı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “yalanları ortaya atanların tek derdinin bizi yalanlarıyla oyalarken, İzmir için yaptığımız ve yapacağımız  hizmetleri gölgelemek olduğunun çok farkındayız. Bu tuzağa da düşmeyeceğiz ama meydanı da yalancı ve iftiracılara bırakmayacağız” denildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Sosyal medya üzerinden başlatılan, iktidar ittifakının il başkanlarının da katıldığı yalan kampanyasına yanıtımızdır.

Yalan 1: Tarihi Pasaport İskelesi’nin adı değişmemiştir, asla değişmeyecektir.

Yalan 2: Pasaport iskelesi tadilata alındığından, gemilerin yanaşması için Urla’dan geçici olarak getirilen ‘Agamemnon’ isimli yüzer iskele 2017 yılında yaptırılmıştır. Tunç Soyer’in iskelenin yapımıyla da adıyla da bir ilgisi yoktur.

Yalan 3: Birkaç gün sonra Urla’daki yerine dönecek olan yüzer iskele adını, Balçova’da hizmet veren Tarihi Agamemnon Kaplıcalarına ithafen turistik amaçla alır.

“HAYRETLE İZLEMEKTEYİZ”
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, 2017 yılında kentin turistik ilçesi Urla’ya deniz yoluyla toplu ulaşım sağlanması amacıyla yaptırılan yüzer iskelenin belli bir siyasi kesim ve aynı anlayışa hizmet ettiği bilinen basın kuruluşları tarafından suni bir gündem aracı olarak kullanılma çabalarını hayretle izlemekteyiz”

AYNI İSİMLE HİZMET VERMEYE DEVAM EDECEK
Tartışmaya konu edilen Agamemnon Yüzer İskelesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın da izniyle 2017 yılında hizmete girmiştir. Yüzer iskele, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Alsancak Pasaport Vapur İskelesi’nde başlattığı tadilat çalışmaları nedeniyle 29 Ekim’de Urla’dan geçici olarak getirilmiş, körfez içi sefer yapan İZDENİZ yolcu gemilerinin yanaşabilmesi için mevcut iskelenin yakınına bağlanmıştır. Tadilat çalışmalarının tamamlanmasının ardından kısa bir süre sonra tekrar Urla’ya götürülecek ve aynı isimle hizmet vermeye devam edecektir.

TUNÇ SOYER VE KENDİSİNİN BAŞKANLIK DÖNEMİYLE HİÇBİR İLGİSİ BULUNMAMAKTADIR! AGAMEMNON SALONUNU AYRICA HAÇIRLATIRIZ!
Dolayısıyla söz konusu iskelenin, taşıdığı isim nedeniyle komik suçlamaların hedefi haline getirilmeye çalışılan Tunç Soyer ve kendisinin başkanlık dönemiyle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Kaldı ki bugün İzmir siyasetinde söz sahibi olma iddiasındaki bazı kişilerin bile son iki gündür derin komplo teorileriyle birlikte anmaya başladığı Agamemnon, uzun yıllardır kentte çeşitli tesislere ismini vermektedir. Balçova’daki Tarihi Agamemnon kaplıcaları da bunlar arasındadır. Kaplıcaların tanıtımı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde de aynı isimle yapılmaktadır. Balçova Termal Tesisleri içindeki Agamemnon Salonu’nunda sayısız devlet törenine katılan siyasi yöneticilerin şimdi bu adı ilk kez duyuyormuş gibi davranmaları iki yüzlü siyasetin kara tablosudur. Devletin zirvesindeki isimler için hazırlanan davetiyelerdeki “Agamemnon Salonu” ifadelerini de ayrıca hatırlatırız.

TEK DERTLERİ BİZİ YALANLARIYLA OYALAYARAK!
Özetle, söz konusu yüzer iskele Tunç Soyer döneminde yaptırılmamış, Agamemnon ismi de kendisi tarafından verilmemiştir. Bununla birlikte halen İzmir’de Agamemnon ismini taşıyan İzmir Valiliği’ne bağlı tesislerin faaliyet gösterdiği ise bilinmektedir. Öte yandan tarihçesi M.Ö 1200’lü yıllara dayanan mitolojik hikayeler üzerinden komplo teorileri üretmenin komikliğini ise kamuoyunun takdirine bırakmanın en doğrusu olacağı kanaatindeyiz.  Yurt sevgisinin, devlet, millet, bayrak gibi ortak değerlerimiz üzerinden siyasi çıkarlar uğruna yalan ve iftiralara alet edilmesi asıl endişe duyulması gereken siyasetimizin gerçek meselesi olarak karşımızda durmaktadır. Bu yalanları ortaya atanların tek derdinin bizi yalanlarıyla oyalarken, İzmir için yaptığımız ve yapacağımız  hizmetleri gölgelemek olduğunun çok farkındayız. Bu tuzağa da düşmeyeceğiz ama meydanı da yalancı ve iftiracılara bırakmayacağız.

Seferihisar’dan ses yükselmişti

Seferihisar MHP İlçe Başkanı Ahmet Şeremet İzmir Büyükşehir Belediyesi açıklama yapmadan önce sosyal medyada yaptığı paylaşımda 2017 yılında adı konulan sadece yüzen bir iskele olan yapıya verilen adın Tunç Soyer tarafından verildiği sanarak “Bir kere de hayırlı bir isim bulsan da şaşırsak. Fakat bunlar gaf değil , aklının içindekilerin dışa yansıması . Onlar da geldikler gibi gittiler , siz de geldiğiniz gibi gideceksiniz… Tunç Soyer İzmir Pasaport İskelesine Yunan Mitoloji Kahramanı “Agamemnon” ismini vermiş. Yani Çanakkale’yi vuran, İstanbul’u işgal eden İngiliz gemisi. Yunan Ege’deki tatbikatlarını bu isimle yapar. Bize tatbikata yeltenme. Türk’ün sabrını zorlama.” demişti.

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.