BAYRAM MI !? NE BAYRAMI !?…

 

Neyi kutluyor, neyin bayramını yapıyorsunuz anlayamıyorum !

Mesela; Dünya’ya barış mı egemen oldu da ben duymadım !?

Aç-açık-düşkün tek bir insan mı bırakmadınız yeryüzünde !?

 

Ne oldu !?

Müslümanlık, barış ve sevgi dini olarak Yeryüzü’ne egemen mi oldu !?

İslam Dünyası, bilgi ve tevazuda, erdem ve ilkelerde, inanç bütünlüğü ve diler arası kardeşlikte, bilim ve teknolojide, huzur ve barışta insanlığa örnek mi oldu !?

Tüm Dünya kavimleri bu üstünlükler nedeni ile akın akın müslüman olmaya mı çabalıyorlar !?

İslam âlimleri, nerede bir zaafiyet varsa, oraya gidip sorun mu çözüyorlar !?

İlerleyen medeniyetimiz, enerji, sağlık, astronomi, kuantum, genetik ve mikrobiyoloji ve diğer bilim alanlarında çığır mı açtı !?

Neyin bayramı bu !?..

Neyi kutluyoruz !?..

Aynı dinden olduğunu ve en büyük dindar kendileri olduğunu iddia eden klanlar, amerikan silahları ile birbirini vururken neyin bayramını kutluyorsunuz siz !?..

Üretemediğiniz çelikten yapılmış ithal palalarla kendi kardeşinin kafasını kesmeyi maharet sayan sözde islam ordusu olduğunu iddia eden, ücretlerini dolar karşılığı alan satılmışların yarattığı kaosu mu kutluyoruz yoksa !?..

Yarı yoksul toplumun, komşusundan geri kalmamak için İsrail patentli bankalardan taksitli kredi çekip kurbanlık alıp kesmesi, hatta kestiği kurbanın kafası ile çoluk çocuk selfi ‘ÖZÇEKİM !’ yapıp orda burda yayınlaması mıdır bayram !?..

Neredeyse anadoludaki küçükbaş hayvanların bir neslini daha yokedecek şekilde toplu katliam yaparak mı destekleyeceğiz hayvancılığı !?..

Birdahaki bayram, ithal ettiğimiz samanla birlikte kurbanlık koyunu da mı getireceğiz yurtdışından !?..

Uzatmayayım…

Ben bayram yapabilmek, bir kutlama duygusu içinde olabilmek için tek bir neden göremiyorum ve tam tersi nedenlerimin sayısını sıralasam binlerce sayfa yazı yazmam gerekecek sanırım!..

Böyle bayram mayram olmaz!..

‘BAYRAM’ dediğin yüksek ruh hali, kendi coşkusunu ve kutlama değerini o toplumun başarı ve yükselişinden aldığında anlam bulur… Bunu gerçekleştirmek bir yana, en ufak bir çabanın bile gözükmediği günümüzde hiç kimse bana bayram kutlaması falan göndermesin !..

Sıraladığım gerekçeler ortadan yokolduğunda, İslam Dünyası, Dünyanın en gelişmiş, en yüksek, en barışçı, en medeni toplumu olduğunda; boşverin bunu başarmayı, bunun için büyük bir çaba gösterdiğinde bile benim bayramım da o zaman başlayacaktır…

Boşuboşuna zavallı hayvanları hunharca katledip, her sene tekrarlayan bu ekonomik harakiriyi sürdürerek müslümanlık taslamayın !..

Kestiğiniz hayvanın, kavurma olmadan önce yaşam dolu bir canlı olduğunu iyice hatırlayın!.. Çocuklarınızı tanık yapmaya çalışarak, akan kanın karşısında cesur kalmalarını sağlamaya çalışacağınıza, oluk oluk akan müslüman kanı karşısında bilinçli kalmalarını sağlayın !..

Kurban keserek dindarlığınızı yarıştırıp, kan döküp bayram yapacağınıza,

Başımızda dönen dolaplar nedeni ile matem yapıp, tövbe edip, önce bu kanı durdurun !..

Hani birkaç kişi birleşip kestiğiniz hayvanlar var ya !.. İşte birleşip satın aldığınız hayvanları kesmeden bir yoksula verin kesmemek sartıyla !.. Bırakın hayvanlar üresin… Yürüsün… Süt olsun yoğurt olsun… Peynir olsun… Kazanç olsun… Yoldaş olsun… Yoksula derman olsun!..

 

Bayram mı !?..

Ne bayramı !?..

 

Gökhan Yerlikaya…

pubg uc

2 YORUMLAR

  1. Bazı dostlarımın yazdıklarını önce beğenir sonra okurum.
    Bu yazı da onlardan biri..
    Güzel günler kardeşim. Eline diline aklına sağlık…

  2. BRAVO GERÇEKTEN TAKDİRE ŞAYAN BİR YAZI ASŞINDA İSLAMDİNİNDE GERÇEKTE KURBAN KESMEK YOKTUR BU PAGANLARA AİT BİR GELENEKTİR İHSAN ELİAÇIĞIN YAZILARINI OKUNMASININ ÖNERİRİRM HERKESE

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.