“AKP Elini Eğitimden Çek”

Seferihisar’da öğretmenler, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve CHP İlçe yönetimi, öğretmen atamalarında yaşanan haksızlıkların ardından Öğretmenler Günü’nde sokağa çıktı.

24 Kasım Pazartesi İlçe Hükümet Konağı önünde buluşan yüzlerce kişi, ellerinde pankartlar ve sloganlarla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüdü ve siyah çelenk bıraktı.

Sivil Toplum Kuruluşları ve sendikalar adına ortak basın açıklaması AKUT Başkanı Vahdi Sarıkaya tarafından yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Değerli basın mensupları, sevgili veliler, sevgili Seferihisarlılar;

Biz ilçesinden, ülkesinden ve yaşadığı bu dünyadan kendisini sorumlu hisseden Seferihisarlı STK ve Demokratik Kitle Örgütleri olarak, bu güzel günde öğrenci ve çocuklarımızın hayata hazırlanmasında en az bizim kadar emekleri olan değerli öğretmen ve yönetici arkadaşlarımızın 10 Haziran 2014 tarihinde çıkartılan YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİ ile uğradıkları haksızlık ve gördükleri zulüme karşı yanlarında, onlarla omuz omuza olduğumuzu göstermek için toplanmış bulunuyoruz.

İlçemiz Eğitim Kurumlarından, neredeyse tamamının girmiş oldukları yazılı sınavlarda elde ettikleri başarı ve gösterdikleri liyakatlı hizmetleri ile görev yapan okul müdürü arkadaşlarımız 13 Haziran 2014 tarihinde görevlerinden alınmış ve yerlerine atamalar yapılmıştır.

Okullarının yerlerini bilmeyen, kadrolarını tanımayan yönetmeliğin hemen akabinde atanmış bir milli eğitim müdürü tarafından değerlendirmeye tabi tutulmuş ve bu okul müdürü arkadaşlarımızın neredeyse tamamı baraj altında bırakılmış ve birçoğu da başka ilçelere adeta sürgün edilmişlerdir.

Yeni atanmış milli eğitim müdürünün puan vereceği bu okul müdürlerini tanımasına gerekte yoktur, çünkü o, aldığı görevi yerine getirmiş, eline yandaş sendikanın tutuşturduğu liste ile görevini tamamlamıştır.

Uygulama aşamasından da anlaşılacağı üzere bu yönetmelik YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİ değil YANDAŞ ATAMA YÖNETMELİĞİ olmuştur.

Ülkemizin bunca sorunu varken, PİSA sonuçlarına göre ders başarısında, gelişmemiş ülkelerinde gerisinde iken, yabancı dil öğretiminde dünyanın en başarısız ülkelerinden biriyken, atanmamış binlerce öğretmen adayının sesine iktidar kendisi sağır etmişken, okullarımızın öğrencileri tarafından temizlendiğini her gün basından öğrenirken, mevcut siyasal iktidar yandaşlarına makam-mevkii peyda etme derdine düşmüştür.

Biz bu ilçe ve topraklarda yaşayan insanlar olarak, siyasi gücü elinde bulunduranların; geleceğimizi şekillendirecek çocuklarımız için, “BEN YAPTIM OLDU” anlayışının dışında hiçbir somut veriye sahip olmadan yapmış olduğu bu YANDAŞ ATAMALAR ile doğru, çağdaş ve insan odaklı bir eğitim seviyesini hedeflemediğini görüyor, başta ilçemiz olmak üzere yapılan tüm bu anti demokratik tutumlar karşısında olacağımızı sorumlu yurttaş bilinci ile beyan ediyoruz.

“EĞİTİM” siyasal arenada oynan bir oyun olmamalıdır.

 

DSC_3226 DSC_3238 (1) DSC_3248 DSC_3266 DSC_3280

pubg uc

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.