Dünya genelinde 400 milyar dolar büyüklüğe ulaşan kozmetik ve temizlik sektörü Seferihisar’da buluşuyor.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi tarafından düzenlenen IV. Uluslararası Temizlik, Kişisel Bakım Ürünleri ve Üretim Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi 26- 28 Eylül tarihleri arasında Türkiye’nin ilk yavaş şehri Seferihisar’da gerçekleşecek. Yurtiçi ve yurtdışından 500’ün üzerinde kozmetik ve deterjan sektörü üreticisini, tedarikçi sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve diğer sektör paydaşlarını bir araya getirecek etkinlikte önemli bilimsel oturumların yanı sıra çalıştaylar düzenlenip, ayrıca Seferihisar kültür gezisi yapılacak.

kisspng-cosmetics-beauty-face-facial-skin-beautiful-girl-png-clipart ...

ICPC 2019 Sempozyumu Düzenleme Komitesi sözcüsü Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehlika Koç, sempozyum programının insan ve toplum sağlığı, çevre duyarlılığı, sürdürülebilir yaşam ve yalınlaştırarak geliştirme ilkelerinin gözetilerek hazırlandığını belirterek, temizlik ve kişisel bakım ürünleri ile teknolojilerinin, sektörün tüm taraflarınca ele alınarak geleceğe yönelik yol haritasının belirlenmesine zemin hazırlayacağına dikkat çekti.

HER GEÇEN GÜN YILDIZI PARLIYOR

Koç, yaşanan ekonomik krizlere rağmen iki basamaklı büyümesini sürdüren kişisel bakım ürünleri sektörünün 2017’de Dünya genelinde 265 milyar dolar, ev temizlik ürünleri sektörünün ise 27 milyar dolar hacme ulaştığını belirterek 2019 yılı büyüklüğünün 400 milyar dolar olarak öngörüldüğünü kaydetti. Koç, “Global pazarda rakamlar bu iken, 2018 verileri dikkate alındığında Türkiye kozmetik ürün pazar büyüklüğü 11.3, temizlik ürünleri pazar büyüklüğü ise 10.3 milyar TL’ye ulaştı. Bu iki sektörümüzün 2018′ de gerçekleştirdiği ihracat ise 1 milyar 243 milyon dolar oldu. Düzenli büyüyen bu sektör, yarattığı katma değer, ihracat ve sağladığı istihdam olanakları dikkate alındığında ülkemizin öncü sektörlerinden olmaya devam edecek” diye konuştu.

GELECEK PROJEKSİYONU ELE ALINACAK

Sempozyumun uluslararası boyutunu vurgulayan ve ticaret açısından kıtalar arası köprü konumunda bulunan ülkemizde gerçekleştirilmesinin önemine değişen Koç, sempozyum boyunca çevresel etkiler ile ürün yaşam döngüsünün bileşenlerinin önemli gündem maddeleri arasında yer alacağını,  ICPC sempozyumunun diğer önemli başlıklarını ise yasal mevzuatlar, akademik araştırmalar, teknolojilerin ve inovatif uygulama örneklerinin oluşturacağını açıkladı. Koç şunları söyledi “Bin 600 kayıtlı kozmetik üretici ve 850 deterjan üreticisinin faaliyet gösterdiği ülkemizde firmaların yüzde 99’u KOBİ statüsündedir. ICPC Sempozyumu’nun üstlendiği misyonlardan biri de sektör paydaşlarının organik büyümesinde tüm paydaşları bir araya getirerek ürün ve üretim teknolojileri hakkında gelişmelerin paylaşıldığı bir platform olmak ve böylece sektöre pozitif ivme kazandırmaktır.”

“IV. Uluslararası Temizlik, Kişisel Bakım Ürünleri ve Üretim Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi” adıyla 26-27-28 Eylül 2019 tarihlerinde, İzmir Seferihisar Euphoria Aegean Resort & Spa Hotel’de gerçekleştirilecek.

world detergent ile ilgili görsel sonucu

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.