Seferihisar’ın Diplomalı Çobanı

Sertifikalı modern kadın çoban Sığacık Mahallesinde yaşayan evli ve bir çocuk annesi 30 yaşındaki Leman Sudağ.

Sertifikalı çoban olmasıyla kendilerine ait 500 küçükbaş hayvana çobanlık eden Sudağ, modern görünümüyle de dikkat çekiyor. Hayvan sevgisinin küçük yaşlardan geldiğini belirten Sudağ, sertifikalı çobanlık sürecini şu sözlerle anlattı: “Babam da kayınpederim de küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyor. 2014 yılında kayınpederimle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen”Sürü Yönetim Elemanı” programına katıldım ve belgemi aldım. Çobanlık sertifikamı aldıktan sonra zaman zaman 500 küçükbaş hayvanımızı gütmeye geliyorum.” Sürüyü sağlıklı bir şekilde çoğaltmak istediklerini ve küçükbaş hayvancılığın getirişinin çok olduğunu söyleyen Sudağ, “Severek yaptıktan sonra hiçbir iş zor değil” dedi.

Sürü otlarken ağacın gölgesinde eline radyosunu alıp güzel bir şarkı eşliğinde kafa dinlediğini kaydeden Sudağ, “En güzel keyif bence bu. Zaman zaman 3 yaşındaki kızım Göksu’yu da temiz hava alsın diye yanımda getiriyorum. Güneş gözlüğü, güneşe bakamadığım için çobanlık yaparken vazgeçilmez aksesuarım. Spor ayakkabılarımı da rahat olduğu için giyiyorum. Bana’modern çoban’denilebilir. Sürüyü güttükten sonra ev hanımlığı başlıyor. Evin pek çok işi de bana bakıyor ama hepsine yetişiyorum. Hayatımdan memnunum” diye konuştu.

Sürü yönetmek için eğitim almanın önemine vurgu yapan Sudağ, şunları söyledi: “Küçükbaş hayvancılıkla uğraşan kadınlar da bence bu belgeyi alsınlar, ihmal etmesinler. Ben eğitim almadan önce pek çok konuyu bilmiyordum. Kaç çeşit hastalık var, hangi otlar zararlı, hamile olanlar hangi otlan yememeli, doğum anında ne yapılmalı, hepsini eğitimlerle öğrendim.”

Ege’de Bugün

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.