Rahatlatan Deprem Açıklaması

 

Ege Bölgesi mayıs ayının başından bu yana küçüklü büyüklü 70 depremle sarsıldı. Sarsıntıları değerlendiren Prof. Dr. Ahmet Ercan, fay hattının yaşlı olduğunu belirterek, deprem fırtınalarının depremle sonuçlanmayacağını ifade etti.

Seferihisar’a yakın  Kuşadası açıklarında geçtiğimiz gün 4.0 büyüklüğünde deprem yaşandı. Aynı akşam Bodrum’daki 4.0 büyüklüğündeki depremin ardından daha küçük olan 70 sarsıntı meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandili Rasathanesinden alınan bilgilere göre Yakaköy- Datça’da 3.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Son olarak yine Bodrum’da 1.9 şiddetinde bir deprem daha yaşandı. Ege Bölgesi’nde yaşanan depremleri değerlendiren deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, deprem escort fırtınasının olduğu fayın yaşlı bir kırık olduğunu belirterek “Kuzeydoğu İslamköy’e doğru gidiyor. Deprem fırtınasının illa bir depremle sonuçlanması beklenmez. Ancak üretebileceği en büyük deprem de 4,5 en fazla 6,2 olur. Ama illa bir deprem yapması beklenmez” dedi.

Antalya körfezindeki depreme de değinen Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Antalya köfezi’nde karadan 60-63 km açıkta, 51-90 km derinde 4,4 büyüklüğünde bir deprem oldu. Geçen gün Fethiye’de 4,1, Bodrum’da 4,0 büyüklüğünde depremleri gördük. Antalya depremi güneyden Anadolu Yarımadası altına Kıbrıs Yayı boyunca dalan Afrika Anakarasının dalan dilimi üzerinde olmuştur. O nedenle Antalya karasında bir kırık oluşturması beklenmez.

Derine dalan dilim üzerinde olduğundan yüzeydeki etkisi de az olur. Depremlerin ana kaynağı, güneydeki Afrika kaynağının 4 yüzyıldan beri Adriyatik-Ege Denizi ile Batı Anadolu altına dalış hızındaki artıştır. Güney Ege Dalma Batma kuşağının Yunanistan batı yakasında etkinleşen kaktırmalar, önce Girit dolayında orta Ege’ye, son 15 gündür de Türk sularına doğru kaymaktadır. Batıdan doğuya doğru gerginliğin geziye çıkması, doğrudan doğruya yüzey yuvardaki (astenosferdeki) çevrim akımlarının yönlendirmesi sonucudur. Gelecek günlerde depremlerin Mersin, Adana, Çukurova, Hatay önlerine kayması şaşırtıcı olmaz. Bu kanıta tüm Anadolu Yarımadası germektedir. O nedenle Anadolu’da taşma eşiğine dek gerilmiş kırıklarda tetikleme yaparak kırılmalar eşliğinde deprem yaparsa beklenmedik bir davranış olmaz.

Kişisel olarak, Güney-Batı Anadolu  Antalya dolayında büyük deprem beklemiyorum” şeklinde konuştu. AKDENİZ’DE 4.3’LUK DEPREM Akdeniz’de Doğu Baseni 4.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi 15.41 km derinlikte meydana gelen depremin Antalya il ve ilçelerinde hissedildiği, herhangi bir hasar ve can kaybının söz konusu olmadığını kaydedildi.

 

c4e31cad-f22d-4e56-bb3d-1633cb1c5cc3

 

 

Ege Telgraf

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.