Hıdrellez Coşkuyla Kutlandı

 

Seferihisar Beyler Mahallesi, bin yıllık Hıdrellez geleneğini sürdürüyor.

Beyler Köyü yeni bütün şehir yasası ile birlikte ilk kez mahalle olarak Hıdrellez’i kutladı; bayram havasında geçen geleneksel kutlama ile atalarından gelen geleneklerini de yaşatmayı sürdüren Beylerliler bu geleneklerden önemli birisi olan Hıdrellez’i mahalle halkı ve konukları ile her 6 Mayıs’ta tekrar yaşatıyor.

Mahalle halkı yöresel kıyafetlerini giyiyor. Askere gidecek oğulları olanlar birer koyun bağışlıyor. Organizasyonu yürüten köy muhtarlığı tarafından kestirilen kurbanların etleri, köy halkından hanımlar tarafından pişiriliyor. Pişirilen etli nohut, kavurma, etli pilav gibi yemekler meydanda toplanan misafirlere askere gidecek gençler tarafından ikram ediliyor. Genç çiftler, nişanlılar, sevgililer meydana kurulan büyük salıncağa biniyor.

1500 kişinin bulunduğu şenlikte katılımcılar arasında buradaki geleneği duyup gelen meraklı vatandaşlar da vardı. Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik, 2009 yılından beri her yıl şenliğe katılan Belediye Başkanı Tunç Soyer, Belediye Meclis Üyeleri ve daire amirlerinin katıldığı şenlikte Beylerlileri yalnız bırakmadılar.
Köy Muhtarı Özgür Tekelioğlu, “Atalarımız, 6 Mayıs gününü, Hıdrellezi o yıl askere gidecek gençlere adak niteliğinde ikramlarla bayram olarak kutlarmış. Biz de bu geleneği bu yıl 25 tane oğlak ve koyun keserek yaşatıyoruz, şu an bugün burada Beyler’i ilk kez görenler bu şenliği ilk kez duyanlar var buradan çağrı yapmak istiyorum, her yıl 6 mayısta şenliğimize herkesi bekleriz. ” diye konuştu.

 

Hem Seferihisar Belediyesi hem de Beylerliler atalarından miras kalan bu özel kutlamayı gelecek nesillere aktarmakta kararlı.

 

DSC_1126 DSC_1135 DSC_1141 DSC_1144 DSC_1151 DSC_1157 DSC_1162 DSC_1164 DSC_1172

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.