Orkinos çiftliği sil baştan

Sığacık ve Demircili koylarındaki orkinos üretim çiftliklerinin ÇED iptal kararından sonra, şirket tarafından tekrar ÇED süreci için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapıldı.

Seferihisar’ın Sığacık ve Demirci koylarındaki Orkinos Çiftliği’ne karşı Seferihisar ve Urla halkı 12 yıldır mücadele ediyor.

Orkinos Çiftliği için verilen ÇED olumlu kararları, günümüze kadar 5 kez iptal ettirildikten sonra şirket tekrar dava açtı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yeniden başvuru yapılan proje için 22 Mart 2021 tarihinde İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı için karar alındı.

Şirketin planları arasında, 9 numaralı su ürünleri potansiyel sahasında 39 bin200 metrekarelik deniz alanı içerisinde 900 ton/yıl kapasiteli Orkinos Yetiştiricilik tesisi yapmak yer alıyor. Yerleşim planının ise 8 adet 50 metre çaplı kafesin mooring sistemi ile 1000 kilogramlık 48 adet çapa ile sabitleneceği öğrenildi. Bu faaliyetler esnasında 2 adet de tekne kullanılacağı belirtildi.

Dava Avukatı Şehrazat Mercan, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, “Mahkeme kararına göre aynı koyda projenin olmaması gerekiyor. Bu bölge çok kıymetli bölge. Mahkeme 5 kere iptal etti. Bu artık küçük küçük değiştirmelerle bu iş olmaz. Daha önce de 10 numaralı alandaydı. Yıllardır bu orkinos ile mücadele ediyoruz. Mücadelemiz devam edecek. Bizler Urla’ya, Seferihisar’a sahip çıkacağız. Mahkeme kararlarını uygulatacağız” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.