Küçükbaş Yok Satıyor!

Kurban Bayramına sayılı gün kala büyükşehirlerde kurulan kurban pazarlarında büyük hareketlilik yaşanıyor. Vatandaşın tercihi bu yıl ağırlıklı olarak küçükbaştan yana olurken; fiyatlar yetiştiricinin yüzünü güldürdü.

İzmir Merkez, Menemen, Sarnıç ve Ödemiş başta olmak üzere kurulan Kurban Pazarlarında hareket bereketi getirdi. Küçükbaşta canlı ağırlık 15 -16 TL civarında iken; büyükbaşlarda ise fiyatlar 5 ila 10 bin TL arasında değişiyor. Erzurum, Kars ve Bitlis başta olmak üzere Türkiye’nin farklı illerinden yetiştiriciler satış için İzmir’in yolunu tutarken; fiyatlar alıcı ve satıcı tarafından da makul karşılandı.

PAZARLARIN FİZİKSEL ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

Kurban satışı için kurulan pazarlarda bayramın 1. günü hayvan kalmayacağı tahmin edilirken; tek şikayet konusu Pazar alanlarının fiziksel eksiklikleri oldu. Şehir dışından gelen ve İzmirli üreticiler; Kaldırım kenarlarında adaklık ve kurbanlık satılmasının problem doğurduğuna dikkat çekerek yılın 365 günü açık olacak bir hayvan pazarına olan ihtiyacı dile getirdi.

KURBANLIĞINI GÖZÜNLE SEÇ, ELİNLE GÖTÜR!

Büyük zincir marketlerin vekalet yoluyla kurban kesmesinin ise beraberinde bazı problemleri getirdiği noktasında birleşen yetiştirici ve vatandaşlar, kurban geleneğinin devam etmesi ve dini vecibelerin layıkıyla yerine getirilmesi için kurbanlığın kurban pazarından alınmasının daha doğru olduğunu söyledi.

AHMET SULAK, YETİŞTİRİCİ (MENEMEN): Kurban Bayramında vekalet yoluyla paket halinde Büyükbaş kurbanlık hissesi satışı yapan büyük marketler kilo hesabında yanlışlık yapıyor. Kurbanlık olarak kesim yaşı gelmiş bir büyükbaş hayvandan ortalama 250 kg karkas, 200 kg kemiksiz et çıkar. 7 hissede 28-30 kilo et dağıtılması gerekirken; vatandaşa verilen kolilerde 18-20 kilo var. Marketlerin eline Kemikli et haricinde yaklaşık 60 kilo kemikten sıyrılmış et kalıyor. Vatandaşımız bu konuda dikkatli olsun, kurbanlığını gözüyle seçip eliyle götürsün.

ALAATTİN ÇELİK, YETİŞTİRİCİ (MENEMEN): Kurban dinimizin gereği. Nasıl kesilmesi gerektiği de açık. Kurbanlık olarak kesilmeye haiz büyükbaş hayvanın 2 yaşını geçmiş ve azı dişlerinin çıkmış olması gerekir. Marketler 1 hisseyi 18 ila 20 kilogramdan hesaplıyorsa bu kesilen hayvanın yaşça küçük olduğu anlamına gelir ve caiz değildir. Kurban pazarları gibi, market kesimleri de bu yönüyle denetlenmeli. Ortada bir haksız kazanç varsa buna izin verilmemeli.

KÜÇÜKBAŞLARIN FİYATI HEM UYGUN HEM DE SAĞLIKLI

Kurban bayramında koyun ve keçinin fiyat olarak uygun ve sağlıklı bir seçenek olduğunu söyleyen İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer ise, kurban kesecek vatandaşların hem sağlıklı olması hem de fiyatının uygun olması yönüyle küçükbaş hayvanları tercih etmeleri gerektiğini söyledi. Türer; ‘‘Küçükbaş hayvan kesiminin vatandaşlarımızın kesesini fazla zorlamayacağını söyleyebiliriz. Daha da önemlisi küçükbaş hayvancılığımız daha çok meraya ve otlatmaya dayalı yapıldığı ve doğal olarak beslendikleri için sağlıklı ve kaliteli et tüketimi yönüyle ve daha da önemlisi kolay temin edilebilen vasfı ve geleneksel damak tadımıza uygun olması bakımından da tercih edilmelidir diye düşünüyoruz. Sonuç itibariyle biz küçükbaş hayvancılığı sadece kurban bayramlarında değil, her zaman için ülkemiz hayvancılığının bir sigortası gibi görüyoruz.’’ dedi.

İZMİR İL MÜDÜRÜ GÜLDAL, SAKIZ KOÇUYLA OSMANLI GELENEĞİNİ YAŞATIYOR

Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal’ın da kurban bayramında seçimi küçükbaştan yana oldu. Osmanlı’da padişahların kurbanlık hayvan olarak Sakız koçunu tercih ettiğini hatırlatan Güldal; ‘‘Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz ve İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinin ortaklaşa yürüttüğü ‘‘Halk Elinde Islah’’ çalışmalarıyla korumaya alınan ve özel çiftliklerde yetiştirilen Sakız koçları gerek etinin lezzeti, gerekse gösterişli yapısından dolayı diğer koyun cinsleri arasında ön plana çıkıyor. Osmanlı’da ‘‘Padişahların Kurbanlığı’’ olarak bilinen Sakız koçları, klasik dönemde Topkapı Sarayı’nda, Tanzimat sonrasında ise Dolmabahçe ve Yıldız Sarayı avlusunda kesilmiştir. Ben de Kurban Bayramında bu yıl Sakız koçunu tercih ettim.’’ şeklinde konuştu.

 

IMG_8671 IMG_8651 IMG_8641 IMG_8628

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.