Jeotermal ısı artışı deprem habercisi değil

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir’deki depremin ardından yeni su kaynaklarının ortaya çıkmasının ve var olan jeotermal kaynaklardaki ısı artışının doğal bir durum olduğunu söyledi. Merkez üssü Seferihisar ilçesi olan 30 Ekim’deki deprem sonrası fay hatlarıyla ilgili incelemeler yapan Sözbilir, konuya ilişkin rapor hazırladıklarını belirtti.

Sözbilir, afet sonrası Tuzla ve Gülbahçe fayı üzerinde sıcak su kaynakları, gaz çıkışları ve sıvılaşmaya dair izlere rastladıklarını ve bölgedeki kaplıca sularında da sıcaklık artışı tespit ettiklerini vurguladı. Deprem olmadan önce yerin altında belli bir gerilim oluştuğunu dile getiren Sözbilir, şöyle konuştu: “Bu gerilim aşağıda radyoaktivite ile birlikte ısıyı artırıyor. Deprem sırasında büyük bir enerji açığa çıkarken bölgenin radyoaktif özelliği de değişiyor. Bu durum aşağıda ciddi bir bozulmaya neden oluyor ve enerji açığa çıkıyor. Bu enerji ısı yaratıyor. Isı da yukarıda sıcaklık olarak bize yansıyor. O yüzden var olan sıcak suların sıcaklığı biraz daha artıyor. Mesela Tuzla tarafında depremden sonra sıcak suların yaklaşık 20 derece daha fazla ısındığını gördük. Tuzla ve Gülbahçe fayı üzerinde yeni su kaynaklarının ortaya çıktığını da gördük. Depremin ardından yeni su kaynaklarının ortaya çıkması ve var olan jeotermal kaynaklardaki ısı artışı, doğal bir durum. Yine buharlaşma ve gaz çıkışı da beklenen bir durumdu. Dolayısıyla tüm bunların yeni bir deprem üreteceği anlamına gelmez.”

KORKULACAK BİR ŞEY YOK

Dünya ölçeğinde özellikle 5-6’yı geçen depremlerde yer kabuğunda belli değişimler yaşandığını ifade eden Sözbilir, bunun doğanın, kendi içinde yaşadığı gerilimden sonra oluştuğuna işaret etti. Deprem sonrası hareketliliği izlemeye devam ettiklerinin altını çizen Sözbilir, “Önemli bir problem görülmüyor. Şu anda korkulacak bir şey yok. Doğanın bu depreme verdiği yanıt olarak düşünebiliriz. ‘Yeni bir fayın hemen devreye girmesi’ diye herhangi bir bilimsel verimiz yok. Türkiye’de çok fazla bilgi kirliliği var, yani ‘önümüzdeki 10-20 günde büyük bir deprem olacak’ gibi söylemler kesinlikle doğru değil, bilimsel temeli olmayan söylemler bunlar” ifadelerini kullandı.

Jeotermal Enerji Nedir ? - Jeotek Mühendislik /Jeofizik Etüt, Jeolojik  Etüt, Yeraltı Suyu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.