Futbol Bahane, Barış Şahane !

Diyarbakır Sur Belediyesi Çok Dilli Gençlik Korosu, Seferihisar’da 8 dilde barış şarkıları söyledi.

 Seferihisar’da devam eden Uluslararası Çocuk Futbol Turnuvası içerisinde düzenlenen Gençlik Şöleni’ne 8 dilde barış şarkıları söyleyen, Diyarbakır Sur Belediyesi’nin “Çok Dilli Gençlik Korosu” damga vurdu.

Seferihisar Belediyesi tarafından 25-31 Mayıs tarihleri arasında sürdürülen Fenerbahçe Futbol Okulları, Diyarbakır Sur, Şanlıurfa Halfeti, Irak Duhok, Almanya Hamm, Çanakkale, Kıbrıs Boğaziçi, Manisa Soma ve Seferihisar Spor takımlarının katıldığı Çocuk Futbol Turnuvası tüm heyecanıyla devam ediyor. Değişik kültürlerden bir araya gelen çocuklar hem futbol oynayarak eğleniyor, hem de hayatları boyunca devam edecek dostluk tohumları atıyor.

 

Bu tohumlara bir adım da düzenlenen Gençlik Şöleni’nde atıldı. Seferihisar Belediyesi’nin kardeş belediyesi olan Diyarbakır Sur Belediyesi’nin Çok Dilli Gençlik Korosu Sığacık Kaleiçi’nde 26 Mayıs Salı akşamı sahne alarak muhteşem bir konser verdi. Konsere Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik, Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sur Belediyesi Meclis Üyeleri, katılımcı misafirler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Çok Dilli Koro, Kürtçe’nin  üç lehçesi, Kurmanci, Zazaca ve Soranice’yle birlikte Türkçe, İtalyanca, İngilizce, Arapça, Ermenice olmak üzere 8 dilde barış şarkıları seslendirdi. Yurt içi ve yurt dışı katılımcılarla birlikte geceye katılan Seferihisarlılar koroyla birlikte şarkılara alkışları  ve danslarıyla eşlik etti, hep birlikte barış mesajları verildi.

BARIŞ GELECEKSE BÖYLE GELECEK

Gecenin sonunda açıklama yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Türkiye’de barış, masa başında atılacak imzalarla değil, bir arada yaşama kültürünün gelişip serpilmesiyle gelecek.  Biz Diyarbakır Sur Belediyesi’yle kardeş belediye olduk. Onlarla birlikte ortak projeler hazırlıyoruz. Bir araya geldikçe, birbirimizi daha iyi anlıyoruz. Anladıkça, sevgimiz, saygımız artıyor. İlçemizde altı yıldır düzenlediğimiz Kültürler Buluşması’yla farklı kültürleri bir araya getirerek barışın ne kadar kolay olduğunu herkese gösterdik. Biz Seferihisar’da nereden gelirsek gelelim barış içerisinde yaşamayı başarıyoruz. Bunun tüm Türkiye’ye örnek olmasını istiyoruz. Hele, spor, sanat, müzik, dans gibi aktivitelerle bir araya gelinince farklılıklarımızın bizi ne kadar zenginleştirdiğini anlıyoruz. Yaklaşık bir haftadır 10-13 yaşında 160 çocuğu ilçemizde ağırlıyoruz. Diyarbakırlısı, Çanakkalelisi, Kıbrıslısı tüm çocuklar hem rekabet ediyor hem hep birlikte eğleniyor. Her şeyden önemlisi farklılıklara saygı göstermeyi öğreniyor, Küçük bir futbol turnuvası, bir gençlik konseri, sporun, sanatın dilinin, ırkının, renginin olmadığını gösteriyor. Kimse kimseyi ötekileştirmiyor. Barış böyle güçleniyor. Buradan Sur Belediyesi Eş Başkanları Fatma Şık Barut ve Seyit Narin’e verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum. Umarım bizim kardeşliğimiz tüm Türkiye’ye örnek olur” dedi.

 

BİZ BARIŞI ŞARKILARLA ANLATIYORUZ

Sur Belediyesi Sanat Evi Bünyesi’nde 8 yıldır binlerce kişinin eğitim gördüğü Çok Dilli Gençlik Korosu adına açıklamalar yapan Sur Belediyesi Kültür-Sanat Müdürlüğü Personeli Yılmaz Kurttekin; “9 yaşından 50 yaşına kadar insanımız bu merkezde eğitim alıyor. Amacımız bütün halkların, dillerin, dinlerin barış içinde birarada yaşayabileceğini müzik diliyle anlatmak Tüm dünyaya bu mesajı şarkılarımızla yollamaya çalışıyoruz. Bu güne kadar İstanbul’da birkaç kez, Diyarbakır’da, İtalya’da, Irak Duhok’da konserlerimiz oldu. Bugün de Seferihisar’dayız. Seferihisar Belediyesi’nin ve Seferihisarlıların bize gösterdiği dostluk inanılmaz. Bütün belediyeler, kaldırım, yol, park yapabilir. Ama Sur ve Seferihisar Belediyelerinin yaptıkları herkese örnek olmalı. Kültür-Sanat projeleri, dostluk birliktelikleri tüm Türkiye’ye çok önemli bir mesajdır” dedi.

 

Düzenlenen Gençlik Şöleni’nde Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sur Belediyesi Çok Dilli Gençlik Korosu’na sahnede çiçek vererek teşekkür etti.

 

Seferihisar’da devam eden Çocuk Futbol Turnuvası 31 Mayıs Pazar günü tamamlanacak.

 

DSC_3204

DSC_3166 - Kopya DSC_3190

 

 

 

 

 

DSC_3193 DSC_3195 DSC_3213 DSC_3217 DSC_3224 DSC_3238 DSC_3284 DSC_3330

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.