En Güzel Gün

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 tarihinde kurulmuştur ve Türkiye Cumhuriyeti adına önemli bir dönüm noktası olan bu gün 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı adı altında tüm dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

23 Nisan tarihinde bu anlamın yüklenmesinin nedeni ulusal egemenlik kavramından gelen ulusun yönetimde söz hakkı sahibi olduğunu vurgulama isteğidir. Meclis kurulmadan önce imparatorluk döneminde yönetim tek kişinin padişahın elindeyken meclisin kurulması ile halk yönetime birebir katılma olanağı bulmuş ve yönetimde söz sahibi olmuştur.”Ulusu yine  ulusun azim ve kararı kurtaracaktır.Tek bir egemenlik vardır;o da ulusal egemenliktir.” Sözü ile durumun önemini vurgulayan Mustafa Kemal Atatürk bu bayram ile egemenlik kavramının sürekliliğini sağlamayı amaçlamıştır.

23 Nisan’ın çocuklara armağan adilmiş olması bir toplumun temelini geleceğini oluşturan küçük dimağlara ne derece önem verildiğini gösterir. Bugün  dünyanın dört bir yanından bir araya gelen çocuklar ile birlik ve beraberlik duygusu içerisinde kutlamalar yapılır, oyunlar oynanır, şiirler okunur müsamereler düzenlenir, devlet kademesindeki birçok birimin yönetimi o günlüğüne çocuklara bırakılır. Dünyada kutlanan ilk çocuk bayramı 23 Nisan’dır. Mustafa Kemal birçok alanda yaptığı yenilikler ve ileri görüşlülüğünü bir kez daha bu bayramı çocuklara armağan ederek göstermiş, geleceğimiz olan çocuklara sadece onlara ait olan bugünü armağan etmiştir.

Kendisine minnettarız.

 

ESRA DOĞANAY

Yazarın Diğer Yazıları için Tıklayın

 

 

 

pubg uc

1 Yorum

  1. TEOS TANRILARIN HOROSKOPU
    Kitabının ABD ve Avrupa baskıları hazırlanıyor.
    Oysa, burada yani Teos’da daha kitaptan bahseden tek kişi yok.
    İlerde film için senaryosu hazırlanacak. Tabi Türkiye için değil Hollywood için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.