Uzundere Türkiye’nin 11. Sakin Şehri Oldu!

İzmir’in Seferihisar ilçesiyle başlayan Cittaslow (Sakin Şehir) akımının son üyesi Erzurum’un Uzundere ilçesi oldu. Ayrıca Aydın Yenipazar’da bulunan Yedi Bilgiler İşletmesi de Cittaslow Dostu İşletme unvanını almayı başardı.

 

 

 

 

 

İtalya’nın Greve in Chianti şehrinde, Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu toplantısı yapıldı. Polonya, Almanya, Güney Kore, İtalya, Belçika, ABD, İsviçre, Fransa, Çin, Macaristan ulusal koordinatörlerinin katıldığı toplantıda, yeni web sayfası, web tv projesi ve eğitim projeleri üzerinde çalışmalar yapıldı.  Almanya, italya ve Tayvan’dan yeni katılan kentlerle birlikte Türkiye’den de Uzundere’nin üyeliğe kabul edilmesi alkışlarla karşılandı. Uzundere, Artvin- Şavşat’tan sonra Türkiye’nin 11.nci Sakin Şehri oldu.

 

Üyelik sertifikasını, Uzundere Kaymakam Hacı Arslan Uzan ve Uzundere Belediye Başkanı M. Halis Özsoy adına alan Cittaslow Genel Başkan Yardımcısı  ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, üyeliğin alınmasında katkı veren gönüllüleri kutlayarak Uznudere’ye hayırlı olmasını diledi. Başkan Soyer Cittaslow Dostu İşletme konusuna da değinerek;  ”Türkiye için bir ilk gerçekleşti. Yedi Bilgeler işletmesi, Türkiye’nin ilk ‘Cittaslow Dostu’ işletmesi unvanını kazandı. Otel ve işletmeleri ile bu ödülü çoktan hak ediyorlardı. Sertifikalarını onlar adına almaktan dolayı gururluyum. Bilge Yamen, Gülgün Yamen ile Sevil Terzioğlu ve çalışanlarını bütün kalbimle kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

12047092_1077524102267101_704846103063624889_n
Yedi Bilgeler
12795270_490078947846281_7506113235975576589_n
Yedi Bilgeler

CİTTASLOW TÜRKİYE

Uzundere’yle birlikte Türkiye’deki Sakin Şehir listesi şu şekilde oluştu:

İzmir Seferihisar, Aydın Yenipazar, Muğla Akyaka, Çanakkale Gökçeada, Kırklareli Vize, Isparta Yalvaç, Sakarya Taraklı, Ordu Perşembe, Şanlıurfa Halfeti, Artvin Şavşat ve Erzurum Uzundere.

 

Türkiye’nin ilk Cittaslow’u olan Seferihisar, genel merkezde Türkiye’nin başkenti olarak kabul edilmektedir. Türkiye’den Cittaslow olmak isteyen kentler, başvurularını Seferihisar’a yapmakta, incelemeleri Seferihisar tarafından yapılmakta ve İtalya’daki birliğe götürülmektedir.

uzundere
Uzun Dere

FullSizeRender-5

CİTTASLOW

İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow “sakin şehir” anlamında kullanılmaktadır. Cittaslow ağı, küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzını standartlaştırmasını ve yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını engellemek için Slow Food hareketinden ortaya çıkmış bir kentler birliğidir. Küreselleşmenin yarattığı homojen mekanlardan biri olmak istemeyen, yerel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen kasabaların ve kentlerin katıldığı bir birliktir. Şehirlerin hangi alanlarda önemli ve özel olduklarını düşünmeleri ve bu özelliklerini korumak için strateji geliştirmeleridir. Şehrin dokusunun, renginin, müziğinin ve hikayesinin uyum içinde, şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabilecekleri bir hızda yaşanmasıdır. Yerel zanaatları, tatları ve sanatları sadece eskilerin hatırlayabildiği kavramlar olmaktan çıkarmak için bunları çocuklarımızla ve misafirlerimizle paylaşmaktır. İnsanların kendi sağlıklarını ön planda tutmalarıdır. Bunu gerçekleştirmek için, hava, gürültü, ışık ve elektromanyetik kirliliklerin sürekli kontrol edilmesi ve sağlığı tehdit etmeyecek boyutta tutulmasıdır. Çöp toplama saatlerinden ilaçlamaya kadar birçok konuda önlem almak ve uygulamaktır. Çevreye ve insana zararlı olmayan alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarının teşvik edilmesidir. Belki de en önemlisi bir şehrin, dünyada binlerce birbirinin aynı şehirden kendini farklılaştırmasıdır.

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.