Üretici Birliği Finike’ye Model Oluyor

FİNİKE Belediye meclisinde Finike Portakalı’nın marka değerinin artırılmasına dönük çalışmalar yapılması kararlaştırılırken, yiyecek ve içecek tüketilen işyerlerinde doğal olmayan limon suyu kullanımı yasaklandı.

 Finike Belediyesi Şubat ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Başkan Kaan Osman Sarıoğlu’nun yönettiği oturumda, 6 gündem maddesi ve 3 önerge görüşüldü. Toplantıda, Finike’de üretilen narenciye ürünlerini desteklemek amacıyla önemli kararlar alındı. Gündem öncesi konuşan Belediye Başkanı Sarıoğlu, son yağış ve fırtına nedeniyle ilçede tarımsal alanın yanı sıra belediye sınırlarında özellikle yollarda da hasar meydana geldiğini söyledi.

Yaklaşık 2 milyon 600 bin lira civarında zarar oluştuğunu belirten Başkan Sarıoğlu, hasara ilişkin rapor hazırlanıp AFAD’a gönderildiğini, tarımsal alanda ise net olmamakla birlikte 10 milyon lira civarında zarar oluştuğunu vurguladı.

‘STİCKER VE AMBALAJA PATENT’

Başkan Sarıoğlu, Finike Portakal’nın marka değerinin arttırılması için bir dizi tedbir alınmasına ilişkin de önerge verdi. Önerge oy birliğiyle kabul edilerek gündeme alındı. Seferihisar Belediyesi’nin mandalinanın marka değerini arttırmak amacıyla üreticiler birliğiyle ortak proje yürüttüğüne dikkati çeken Başkan Sarıoğlu, projeyi yerinde inceleyerek benzer çalışmayı Finike’de de uygulayabileceklerini vurguladı. Başkan Sarıoğlu, coğrafi işaret tescili olan Finike Portakalı’nın sticker ve ambalajına patent alınabileceğine işaret etti.

‘DOĞAL OLMAYAN LİMON SUYUNA YASAK’

Belediye Başkanı Sarıoğlu, ilçedeki yiyecek içecek tüketilen işyerlerinde doğal olmayan limon suyu kullanıldığı yönündeki şikayetler üzerine, bu tip işletmelere gönderdikleri yazıyla doğal olmayan limon suyu kullanımını yasakladıklarını kaydetti. Başkan Sarıoğlu, doğal olmayan limon suyu kullanımının takip edileceğini ayrıca yiyecek içecek satan işletmelerin müşteriler tarafından talep edilmesi halinde taze portakal suyu bulundurulmasının da gerekli olduğu görüşünü savundu. Belediye meclis üyeleri de konuya ilişkin görüşlerini dile getirdi. Görüşmenin ardından portakalın marka değerinin arttırılmasına yönelik gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

 

Portakal

finike

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.