Türkiye’de İlk Kez Seferihisar’da Mandalinalı Pide Yapıldı

Seferihisar’da yaşayan 20 yıllık pide ustası Erol Karaçam, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek mandalinalı pide yaptı. Karaçam, pideye patent alınması içinse girişimlere başladı.

Mandalinalarıyla ünlü Seferihisar’da yaşayan 43 yaşındaki pide ustası Erol Karaçam, kıymalı, kuşbaşılı, kaşarlı gibi pidelerin menüsüne yeni bir lezzet daha ekleyerek, ‘mandalinalı pide’ yaptı. Türkiye’de bir ilk olan mandalinalı pide, vatandaşların da dikkatini çekti. Mandalinalı pideyi duyan vatandaşlar, pideden tatmak için pide ustası Karaçam’ın ustalık yaptığı Seferihisar Malkaya Lokantasına gitti. Pideye ilk başta ön yargıyla yaklaşan vatandaşlar, pideden tatmasıyla fikri de değişti.

 

SEFERİHİSAR’A ÖZGÜ YENİ BİR TAT

Pide ustası Erol Karaçam, mandalinalı pidede iyi bir lezzeti yakalayabilmek için çok sayıda deneme yaptı. Seferihisar ilçesine özgü bir lezzet düşündüğünü ifade eden Karaçam, mandalinalı pide fikrinin aklına nasıl geldiğini anlattı. Karaçam, “Farklı sayıda denemelerden sonra şu anki tadı yakaladım. Seferihisar’a özgü bir lezzet olması gerektiğini düşüyordum. İlçemizin özelliği mandalina kenti olması. Bende düşündüm ki mandalinalı pide neden olmasın. Bunun için Belediye Başkanımız Tunç Soyer ile konuştum destek gördüm” dedi.

 

PATENT ALINMASI İÇİN GİRİŞİMLER BAŞLADI

Erol Karaçam, mandalinalı pide için patent çalışmalarına ise başladı. Bir kaç denemeden sonra yedi farklı unun karışımıyla kahverengi bir hamur hazırladığını kaydeden Erol Karaçam, pidenin yapılışı hakkında şu ifadelere yer verdi: “45 dakika beklettiğim hamura hiç tuz katmadan, Seferihisar mandalinası püresi ile birazda haşhaş ekleyip fırına vererek Türkiye’de ilk kez mandalinalı pideyi yaptım” dedi.

 

 

 

 

DSC_0728 DSC_0741 DSC_0752 DSC_0763 DSC_0781 DSC_0783 DSC_0793 DSC_0807

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.