Teos Tanrıların Horoskopu

Üzerinde yaşadığımız ve kıymetini anlamadığımız topraklarda altından daha değerli derin ve görkemli bir geçmiş ve parıltılı bir insanlık mozaiği vardır. İngiltere’de Salisbury düzlüğünde bulunan ve geçmişin gizemli kültür miras olarak dünyaya tanıtılan Stonehenge Taş devri tapınağı MÖ. 3000 yıllarına ulaşan bir geçmişe sahiptir. Türkiye’de, Urfa’da keşfedilen Göbeklitepe tapınak kalıntılarının tarihi MÖ. 10.000 yıllarına kadar uzanmakta ve dünyanın en eski yerleşimi olmaktadır. Güney Amerika uygarlıklarına bakarsak ilk yerleşimlerin MÖ. 5000 yıllarına ulaştıklarını görebiliriz. Doğuya dönersek Antik Mısır uygarlığı MÖ 5500 yıllarına dayanan bir geçmiş gösterir. O halde günümüzde Türkiye Cumhuriyeti olarak varlığını sürdüren ülkenin topraklarındaki kültür mirası inanılmaz derecede zengindir.

Anadolu tarihinde MÖ 3000 yıllarına dayanan Troya’dan başlanırsa çeşitli uluslar sahneye çıkar. Örneğin Hatti’ler, Akad’lar, Luvi’ler, Asurlar, Hitit’ler, Likyalılar, İyonyalılar, Frigler, Karyalılar, Lidyalılar, Persler, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu görkemli bir tablo oluşturur. Bu kadar farklı kültürlerin ortaya çıkarttığı ortak mirasta önemli benzerlikler vardır. Yeni devletler önceki devletin insanlarını kendi halkları ile kaynaştırmıştır. Sonuçta yaşadığımız topraklarda ortak bir kültür mirası ortaya çıkmıştır. Günümüz insanı ise genel olarak cumhuriyetten önceki son devlet olan Osmanlı İmparatorluğu ile ilgilenir. Oysa, Osmanlı devletini kuranlar bu topraklara geldiklerinde boş bir ülke bulmamışlardı. Çeşitli dillerin konuşulduğu çeşitli toplumlar vardı. Onların ortak mirasını oluşturan kültür yapısı zamanla zenginleşerek günümüzdeki yapısına ulaşmıştır. Yaşanan çağı anlamak için geçmişi öğrenmek gerekir. Tarihi okumak insanlara çekici gelmeyebilir ama bir sinema filmi gibi geçmişi ve hayatı yansıtan edebiyat eseri kültürlerin aynası olur.

12933111_1262081903821849_1457893746510990680_n

Binlerce yıl önce bu topraklarda kaleme alınan İzmirli Homeros’un eseri olan İlyada insanlık için kültür tetiklemesi olmuştur. Türkler ise Farsça ve Arapça kelimelerle süslenen şiirler ile kendi halkına yabancı kalan bir edebiyat uğraşı gösterir. Oysa, geçmişi bu kadar renkli ve tarihi zengin topraklardan çok sayıda yazar ve eserler çıkmalıydı. Günümüzün kültür yapısı belki de bu nedenle dogmatik din etkisinde kalmış, hayatın güzelliklerini yansıtarak yaşamı sevdiren, insanlara gelecek umudu veren, kültür zenginliği oluşturan, kafasını hurafelerden uzaklaştırıp din tacirlerinden kurtaran bir edebiyat oluşmamıştır. Kültür yozlaşmasının göstergesi teknolojinin olanaklarını ve aletlerini kullanarak kendini modern sanan insan sayısının giderek çoğalmasından anlaşılıyor !

TEOS – Tanrıların Horoskopu adlı eser Türk edebiyatında yeni bir çıkış noktası ve topraklarımızdaki kültürleri dünya insanlarına tanıtacak edebiyat elçisi sayılır. Burada yaşanan hayatların öyküsünü tarihin derinliklerinde unutulmaya terk etmek yerine sahneye taşımak günümüz insanına farklı bir tat verecektir. Edebiyat sanatının bir sinema filmi gibi sahneye yansıdığını izleyeceksiniz.

Güncel sorunların karanlık girdabına kapılan zamanımızın insanını farklı ufuklara taşıyacak eser Türk edebiyatının yeni soluğudur !

Yücel Sügen’in yeni kitabını D&R, İdefix ve diğer kitapçılarda bulabilir, ayrıca online sitelerden temin edebilirsiniz.

 

 

Astromistik
pubg uc

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.