Süt Bayramında Ege’nin Peynirleri Boy Gösterecek

‘‘Peynir Cenneti’’ Türkiye’nin unutulmaya yüz tutmuş yöresel peynirleri Ödemiş’te düzenlenecek ‘‘Süt Bayramı’’nda damakları şenlendirecek.

 

Bergama Deri Tulumu, Tire ve Ödemiş’in Çamur Peyniri, Seferihisar’ın Armola’sı ve Karaburun Yaramadası’nın Kopanistisi… Lezzet düşkünleri tarafından ısrarla aranan ancak sıradan tüketici tarafından çok da bilinmeyen Ege’nin eşsiz peynirleri Ödemiş Süt Bayramı’nda ( 8-10 Mayıs) gövde gösterisi yapacak.

 

Anadolu’nun yerel peynirleri için ilk adımı atıp, Milas ve Bodrum’da Türkiye’nin ilk peynir festivalini düzenleyen ‘‘Slow-Food Yaveş Gari’’ grubunun katılımıyla gerçekleştirilecek Workshoplarla zenginleşecek etkinliklerde öne çıkacak Peynir atölyeleri konuya ilgi duyanlara yol gösterecek, üreticilerin tecrübesini arttıracak.

 

AMAÇ YEREL LEZZETLER KONUSUNDA FARKINDALIK YARATMAK!

 

Yazılarıyla Türk mutfağına katkı koyan “Mutfak Araştırmacısı” gazeteci-yazar Nedim Atilla’nın sunumları ve keyifli sohbetiyle lezzet avcıları tarafından ilgiyle izlenecek etkinlikte amaç yöresel peynirler başta olmak üzere yerel lezzetler konusunda farkındalık yaratmak olarak belirlendi.

 

Türkiye’nin farklı kültür ve damak tatlarını aynı coğrafyada buluşturan ender ülkelerden bir olduğunu söyleyen Nedim Atilla, Anadolu’da en az peynir cenneti olarak kabul edilen Fransa ve İsviçre kadar zengin bir peynir çeşitliliğine sahip olduğuna dikkat çekti. Yerel lezzetlerin yeni kuşaklara aktarılmasının gerekliliğine vurgu yapan Atilla; ‘‘Çoğumuz görmezden geliriz belki ama Türkiye tam bir peynir cennetidir. Herkes Fransa veya İsviçre’yi peynir cenneti kabul eder, ki doğrudur da ama Türkiye de çeşitli ve hızla yitirmekte olduğu peynir türleri ile önemli bir merkezdir. Ancak korunup değerlendirilmez, bu konuda da bilinçli politikalar güdülmezse, söz konusu zenginliği yitirmemiz kaçınılmaz. Anadolu’nun kuzeyindeki Çerkez, Laz ve Kafkasya kökenli peynir türlerinin yanında Ege bu konuda büyük bir zenginli taşıyor. Ödemiş Süt Bayramı’nın unutulan lezzetlerimizin hatırlanması konusunda önemli bir organizasyon olduğu kanaatindeyim’’ dedi.

 

Kopanisti nedim-atilla2 PEYNİR GENEL PEYNİR GENEL2 TULUM

pubg uc

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.