Suriyeliler Av Mevsimini Bekliyor

Balıkçıların aynı zamanda sahil güvenlik görevi de yürüttüklerini dile getiren Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği ve İzmir Deniz Ürünleri, Balık Avcıları ve Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Aksoy, denizde batmış veya batmak üzere olan çok sayıda kaçak göçmen kurtararak Sahil Güvenlik’e teslim ettiklerini, ancak bu sene kaçak sayısında artış yaşandığına dikkat çekti.

Her gün binlerce Suriyelinin kaçmak için Ege koylarında beklediğini aktaran Aksoy, “1 Eylül’de av yasağının kalkmasıyla çok sayıda tekne denize açılacak. Bu göçmenler, kalabalık tekneler arasından kolayca kaçma girişiminde bulunacak. Bunlar, balıkçılara silah da çekmeye başladı” dedi.

YARDIM ETSEK BİZ BATARIZ

Balıkçıların can güvenliğinin sağlanması için yetkililere çağrıda bulunan Aksoy, “Bu kaçaklar daha çok zodiak adı verilen şişme botlarla kaçmak istiyorlar. Ancak deniz ortasında batıyor. Batan botlara yardım etmeye muhakkak devam edeceğiz ama balık da avlamamız lazım. Benim teknemde 30 personel çalışıyor. Bir gecede 3 bin litre yakıt harcıyorum. Ben onları almaya uğraştığım zaman denizden gelir elde edemiyorum. Tüm balıkçılara rasgele diyoruz. Ama mültecileri gördüğümüz yerde yetkililere haber vereceğiz çünkü bunlar artık balıkçılara silah da çekmeye başladı. Üyelerimizden birisi, Seferihisar’da 3-5 kişi silah çekerek karşıya geçirmesini istemiş. Ellerinden zor kurtulmuş Yunanistan’a kaçmak isteyen Suriyeliler, balıkçılarımın silahla tehdit etmeye başladı ” dedi.

 

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.