Sığacık’ın Parlayan Yüzü Milos Balık

35 yıl boyunca açık denizlerde dalgıçlık ve kaptanlık yapan Levent Özcan sığınacak limanı Sığacık’ta buldu.  

Uzun yıllar deniz ile mücadele eden Levent Kaptan şimdilerde Sakin Şehir Seferihisar’da açtığı Milos adlı Balık- Kafe-Restoran ile Sığacık’ta komşu adaların esintisini yaşatıyor.

Kısa sürede Sığacık’ın en popüler mekânlarından biri haline gelen; yeni yerlerin ve farklı tatların paylaşıldığı Foursquare adlı sosyal medya sitesinde 9.1 puan alan Milos’un bu başarısını işletme sahibi Levent Özcan’a sorduk.

 

Seferihisar Haber: Uzun yıllar açık denizlerde olduktan denizi sakin bir köşeye çekilmek;  böyle bir mesleğe neden geçtiniz ?

Levent Özcan : Zaten bu iş benim hayatımın yani denizciliğimin bir parçası o yüzden; içinde deniz ürünleri olan ege biraz yunan adalarından esintiler bulunan ve bunu yaşamak başkalarına yaşatmak için denize de biraz ara vermem gerektiğini düşündüğümden böyle bir iş seçtim

 

36434103_1JecIRlYA-nTg55-WKICwqsvTm1VNw5DcEZLao7TKPI

 

 

Seferihisar Haber:  Peki Milosun  adı nerden geliyor Milos nedir?

Levent Özcan : Söylediğim gibi kaptanlık yaptım mesleğim gereği de çok yer gezdim Milos  Yunanistan’da küçük bir balıkçı adasının ismi; diğer adalar gibi çok bilinen bir ada değil ama benim çok ilgimi çekmişti biraz Türk Yunan dostluğundan birazda denizci olmamdan dolayı bu adı tercih ettim .

 

 

 

 

 

Seferihisar Haber:  Neden Seferihisar ?

Levent Özcan : Aslında bu işi İstanbul’da yapmayı planlıyordum ama orda olsaydı bu romantikliği bu sıcaklığı yakalayamazdım. İzmir’e yakınlığı, aynı zamanda tarihi bir mekanda kale içerisinde Sakin Şehir Seferihisar’da olması mekanın konsepti ile tam uyum sağladı. Burayı ilk gördüğümde tarihi bir avluda olan farklı bir mekan oluşturduğu için doğru yer burası demiştim.

 

Seferihisar Haber:  Milos’un Sığacık’taki kafelerden farkı nedir insanlar neden Milos’u tercih etsin?

Levent Özcan: Çok kısa sürede sosyal medyada bir hayli ileri taşındık aslında bu soruyu müşterilerimize sorsanız daha iyi olur ama  hizmet fiyat sunum  ve görsellik olarak en iyi şekilde yansıtmaya çalışıyoruz. Her hafta  mutfak için taze malzememeler alıyorum. Herhalde başarının sırrı en iyisini müşterime sunmak diye düşünüyorum. Üç yıldır Sığacık’ta yaşıyorum bir çok restoran kafe gibi yemek yiyebileceğimiz bir çok yer var ve ben bir çoğuna gittim.

En çok rahatsız olduğum her yerde farklı fiyatların olması; kuver yada garsoniye adı altında hesaba yansıltılan tutarlar.  Ben ne olursa olsun herkesin gelip oturabileceği yemek yiyeceği huzur bulabileceği sakin tarihi bir avluda olan bir iş yerimde hesaptan rahatsız olmadan bir kere gelenlerin daha çok gelmesi için çabalıyorum.

 

Seferihisar Haber : Seferihisar’a farklı tarzda bir mekan kazandırdığınız ve röportaj için teşekkür ederiz.

 Levent Özcan: Asıl ben teşekkür ederim; ama başarımda özellikle mutfakta katkısı olan Annem Zekavet ÖZCAN’a ve 30 yıllık arkadaşım Levent Gürsoy’a da çok teşekkür etmek istiyorum.

 

Milos Deniz Mahsülleri, Meze ve Yunan Restoranı ile her gün 10.00 ile 03.00 arasında hizmet etmektedir.  

 

Özellikle Hafta Sonları Rezervasyon için Telefon : 0 507  095 99 63

Sığacık Mahallesi Sığacık Caddesi (Sığacık Tarihi Fırın Karşısı)

Kaleiçi Şadırvan Meydanı No: 11 Seferihisar/ Sığacık

Mail : milosbalik@hotmail.com

 

 

Röportaj ve Fotoğraf:  Şerife Gürbüz

 

 

85282968_jqD4Q12Y1k7isngrMvRVq2ZA3AZacKBeQNNrR_RDBaI DSC_0015 DSC_0056 DSC_0061 DSC_0062 milos sığacık

pubg uc

2 YORUMLAR

 1. Sığacık

  Sığacık, Türkiye’nin ilk yavaş şehrinin küçük, sessiz ve surlar içindeki egeli bir sahil kasabası. Burası sadece Seferihisar’ın değil, İzmir’in de en renkli semtleri arasında. Son zamanlarda Seferihisar’a yapılan yatırımların en büyüklerine şahit olan Sığacık, gün geçtikçe önem kazanmaya ve Türkiye’nin en sakin kenti ünvanını korumaya ise devam ediyor. Peki bu kenti ziyaret etmek için daha neyi bekliyorsun? Kağıdını kalemini al ve yolculuğa hazırlan!
  Sığacık Organik Pazarı ve kale içi alışveriş için size bolca seçenek sunuyor. Ev yapımı organik yiyecekler, ahşap ve taş işleme ürünler, el yapımı ürünler için burada pek çok seçenek bulabilirsiniz. Sığacık Köy Pazarında aradığınızdan fazlasını bulabileceğin konusunda emin olabilirsin.

  Sığacık’ta balık almak istiyorsan eğer, günün erken saatlerinde de Balık Mezatı’na uğrayabilirsin.
  

  Sığacık Kalesi: Geçmişi Selçuklular zamanına uzanan kalenin şu anki hali 1500’lü yıllardan kalmadır. Kanuni Sultan Süleyman zamanında Teos Harabeleri’nden getirilen taşlarla yaptırılan kale savunma amacından öte bir deniz üssü olarak kullanılmıştır. Kalenin Kuşadası, Seferihisar ve Ayasalık adında üç kapısı vardır.Aydınoğulları’ndan günümüze uzanan bu yer yer kırık dökük kalenin, en önemli tamir dönemi Osmanlılar’da yine Piri Reis’in öncülüğüyle gerçekleştirildi. Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Teos Harabeleri taş ocağı olarak kullanılıp kale tamir edilmiştir.Şimdiki halini Osmanlı padişahları ve Piri Reis görse nasıl üzülürdü orası ayrı tabi Sığacık Kalesi, günümüzde de kullanılan Sığacık Limanı’nın hemen kuzeydoğusunda yer alır. Sığacık Kalesi’nin Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Aydınoğulları ve Osmanlılar döneminde tamir gören kalenin en önemli tamir aşaması Osmanlılar döneminde Piri Reis’in önerisiyle Rodos Seferine hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman’ın emri üzerine donanma komutanı Parlak Mustafa Paşa tarafından Teos Harabeleri taş ocagı olarak kullanılıp son halini almıştır (1521-1522).Denizin kıyısında sereserpe uzanan bu kalenin içinde Sığacık yerel pazarı kurulur. Marketlerde çok çok pahalıya satılan ve organik olarak adlandırılan ürünleri burada gerçekten organik olarak almanız mümkündür.Kalenin hemen yanındaki sahil şeridinde de restoranlar yer alır. Bu restoranlarda sabah kahvaltı keyfi yapabileceğiniz gibi arkadaşlarınızla ya da sevgilinizle nefis bir rakı balık keyfi de yapabilirsiniz. Fiyatlar gayet makul ve balıklar taze olduğu kadar da lezzetli.

  Teos Antik Kenti: Sığacık Kalesi ve Sığacık’a 2 km uzaklıktaki 12 İyon kentinden biri olan ve Ekmeksiz Plajı Yolu üzerindeki Teos Antik Kenti Sığacak’ta görülmeye değer diğer bir yerdir. Tanrı anlamına gelen adıyla bölgedeki en eski yerleşim yeri olan antik kentte henüz ciddi bir kazı çalışması yapılmamıştır. Şimdiye kadar yapılmış kazılarda elde edilen buluntuların bir kısmı antik kentte, bir kısmı ise İzmir Arkeoloji Müzesi’ndedir.

  Teos Marina: 2010 yılında hizmete açılan ve bölgenin tarihi ve doğal dokusuna uygun şekilde yapılan marina Sığacık’ta görülmeye değer diğer yerlerden biridir.

  Akkum Plajı: Merkeze 3 km uzaklıkta bulunan Akkum Plajı Sığacık’ta denize girmek için tercih edebilebilecek yerlerden biridir. Kaynak suları karıştığı için yaz aylarında bile serin olan suyu ile denizseverleri mutlu edebilecek güzellikte bir yerdir. Sörf için uygun olan Akkum Plajı’na günübirlik gidilebileceği gibi bölgedeki tesislerde konaklamak da mümkündür.

  Çamlık Piknik ve Dinlenme Alanı: Sığacık’a 1 km uzaklıkta bulunan alan günübirlik geziler yapmak isteyenler için idael bir yerdir.

  Asırlık Ağaç: Sığacık merkezde yer alan tarihi asırlık ağaç çok az yerde görülebilecek ve eşsiz güzelliktedir. Asırlık ağaç Sığacık’ı ziyaret eden herkesin oldukça ilgisini çekmektedir.

  Ayrıca günlük tekne turları ile Papaz Boğazı, Taş Ada, Azmak, Aktaşlı ve Çamcağız da görülebilecek diğer yerlerdir.

  Sığacığa gelmeyi düşünüyorsanız benimle iletişime geçin ben yardımcı olmaya çalışırım

 2. Sığacık’a gelir gelmez uğrayacağım
  Herşey çok güzel görünüyor
  Alaçatı’ya benzemeden ziyaretçilerin ve benzeri mekanların artması dileğiyle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.