Seferihisar’ın Erkence Zeytinine Taş Ocağı Hançeri!

İzmir Erkence zeytininin gen merkezi Seferihisar Orhanlı Vadisi’ne taş ocağı yapılması için verilen ÇED Olumlu Raporu’na karşı eylem gerçekleştirildi.

 6 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşen eylemde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada Seferihisar Belediyesi, Seferihisar Orhanlı Köyü sakinleri, Menderes Kuyucak Köyü sakinleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte erkence zeytinlikleri arasında planlanan taş ocağına karşı dava açılacağı belirtildi.

İzmir’in zeytini, zeytinyağı, organik üreticileri ve pazarları ile bilinen Türkiye’nin ilk Cittaslow’u “Sakin şehri” Seferihisar’da bir başka taş ocağı projesi gündemde. Planlanan proje Orhanlı Köyü’nde, geleneksel zeytinliklerinse tam ortasında.

Projenin planlandığı Orhanlı vadisi, zeytinlikler, ormanlar ile kaplı, hem biyolojik çeşitlilik hem de geleneksel üretim için İzmir’in en önemli alanlarından biri. Planlanan taş ocağı Orhanlı Vadisi’nin Kayalca tepe mevkiinde yer alıyor. Vadide yetiştirilen erkence zeytiniyse, İzmir Yarımada’ya özgü, binlerce yıldır üretilen son derece nadir bir zeytin ırkı.  İzmir mutfağında en kıymetli zeytin olarak bilinen “hurma” zeytinse sadece bu ırktan üretilebiliyor. Dünyada yalnızca İzmir Yarımada’da yaşadığı bilinen bu zeytin ırkı lezzetli ve sağlıklı yağ üretiminde kullanılıyor. Geleneksel erkence zeytinlikleri karakteristik olarak hiç sulanmadığı, sürülmediği ve hiçbir kimyasala maruz kalmadığı için dünyanın en saf ve sağlıklı zeytinyağlarından birinin üretiminde kullanılıyor. Seferihisar’ın Orhanlı Vadisi ise erkence zeytini ağaçlarının bu güne kadar en iyi korunduğu vadilerden, aynı zamanda bu ırkın gen merkezlerinden biri.

ZEYTİN FİDANLARI DİKİLDİ

Taş ocağı projesine Seferihisar Belediyesi, Seferihisar Orhanlı köyü halkı ve komşu Menderes Kuyucak köyü sakinleri ve sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi ve projenin ivedilikle iptal edilmesini talep etti. Üreticiler, hem zeytin, yağ ve organik sebze üretimlerini hem de hayatlarını mahvedeceklerini düşündükleri projeye karşı birlikte hukuki mücadeleye başladı. Ellerinde “Taş yeme zeytin ye”, “Erkence zeytinime dokunma”, İzmir’in dağlarında taş ocakları açmasın”, “Orhanlı’nın erkence zeytinine taş ocağı hançeri” gibi pankartlarla kararı protesto eden vatandaşlar, planlanan taş ocağıyla birlikte yok edilmesiyle karşı karşıya kalacak vadiye sembolik olarak zeytin fidanları dikerek, tepkilerini gösterdi.

MADEN TOZUNA BULAŞMIŞ MEYVE SEBZE YETİŞMESİN

Konu hakkında açıklama yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Biz Seferihisar’ı Sakin Şehir birliğine dahil etmeyi düşündüğümüzde amacımız, burada dünyanın en sağlıklı yağlarının üretildiği, en sağlıklı ürünlerinin yetiştirildiği, en zengin pazarlarının kurulduğu, en mutlu ve huzurlu insanların yaşadığı yerlerden biri haline getirmekti. Seferihisar binlerce yıldır yaşayanlarına, hemşerilerine bu imkanları sunmuş. Orhanlı Vadisi’ndeki bu projeyse bize düzenli dinamitlerin patlatıldığı, tarımın ve hayvancılığın yapılamadığı, köyünün içinden yüzlerce kamyonun geçtiği, yetiştirilen her sebzenin maden tozuna bulandığı bir gelecek sunuyor. Biz bu geleceği reddediyoruz. Haklıyız ama maalesef bu memlekette bazen sadece haklı olmakta yetmiyor. Sesimizi sonuna kadar duyuracağız ve bu kararı iptal ettireceğiz” dedi.

ZEYTİNCİLİK KANUNU GEREĞİ HENÜZ BAŞVURU AŞAMASINDA REDDEDİLMELİYDİ

Doğa ve Çevre davalarıyla bilinen Avukat Şehrazat Mercan ise şunları söyledi: 3573 Sayılı Zeytincilik Kanunu ve Yönetmeliği; zeytinlere 3 km mesafede, toz ve duman çıkaran, kimyevi atık bırakan tesislerin yapılmasını, emredici ve bağlayıcı düzenleme ile yasaklanmıştır. Orhanlı ve Kuyucak Köylerini etkileyecek bir taş ocağı ve kırma eleme tesisi için Çevre ve  Şehircilik  Bakanlığı ÇED sürecini başlatmıştır. Oysa Zeytincilik Kanunu gereği, tam 238 dönüm zeytinliğin ortasına yapılmak istenen bu ocak ve tesisin daha başvuru aşamasında reddedilmesi gerekirdi. Bu sebep çok önemlidir. Yasal başvurularımızı köylüler adına yaptık. İşletmelere karşı davaların açılması hazırlıklarımız başlamıştır.”

İSTEMİYORUZ

Orhanlı Köyü Muhtarı Birgül Bozkurt ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:  “Zeytinlikleri içine alan, köyün evlerine 100 metre mesafede, Menderes Orhanlı yoluna çok yakın, birinci derece arkeolojik sit alanı içerinde kalan ve yöremize zarar verecek taş ocağını istemiyoruz. İzmir’in dağlarında çiçekler, Orhanlı’nın dağlarında Şevketi Bostan’lar açsın”

MADENİN PLANLANDIĞI KÖYE ÜRETİCİ PAZARI AÇILDI

Taş Ocağı’na karşı yapılan eylemin ardından Seferihisar’ın ünlü üretici pazarlarından bir tanesi de Orhanlı Köyü’nde açıldı. Salı günleri Seferihisar merkez, Pazar günleri Sığacık Kaleiçi’nde açılan pazarlara her cumartesi günü açılacak Orhanlı Köy Pazarı eklendi. Bundan böyle her cumartesi günü sadece Orhanlı Köyü’nde yaşayan köylülerin ürettiği meyve ve sebzelerle, Orhanlı Köyü’nde yaşayan kadınların evlerinde yaptığı gözleme, sarma, börek, tatlı gibi yiyecekler bu pazarda satılacak. İlk gün 78 köylünün tezgahlarıyla açılan Pazar, Orhanlı’ya gelenlerin büyük beğenisi topladı ve köyün muhteşem lezzetlerini sunma imkanı sağladı.

Orhanlı Köyü’ndeki program Türk Halk Müziği Sanatçısı Murat Sincer konseriyle tamamlandı.

 

İzmir’in Erkence Zeytinine Taş Ocağı Hançeri!

İzmir’in Erkence Zeytinine Taş Ocağı Hançeri!

İzmir’in Erkence Zeytinine Taş Ocağı Hançeri!

İzmir’in Erkence Zeytinine Taş Ocağı Hançeri!

İzmir’in Erkence Zeytinine Taş Ocağı Hançeri!

İzmir’in Erkence Zeytinine Taş Ocağı Hançeri!

İzmir’in Erkence Zeytinine Taş Ocağı Hançeri!

 

 

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.