Seferihisar’da Kadrolaşma Skandalı

 

Seferihisar’daki 21 okul müdürü ve müdür yardımcılığı görevine hükümete yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir Sen’li eğitimcilerin atandığı iddiası ilçede şok etkisi yarattı.

Öğretmen atamalarındaki kadrolaşma Seferihisar’daki eğitimcilere de sıçradı. Hükümete yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir Sen’e üye olmayan, “Eğitim Sen”, “Türk Eğitim Sen” ve “Eğitim İş” Sendikalarına kayıtlı okul müdür ve müdür yardımcılarının yerine iktidara yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir Sen sendikasının halihazırdaki üyeleri ve bu sendikaya son anda geçen öğretmenlerin atandığı iddia edildi.

YENİ MÜDÜRÜN İLK İŞİ KADROLAŞMA OLDU

Yeni eğitim öğretim yılı başında Seferihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Gaziemir İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Mustafa Kaya görevlendirildi. Kaya’nın görevlendirilmesinin ardından önce Şube müdürlerinin görevleri değiştirildi.

EĞİTİM BİR SEN’LİLER DIŞINDA DEĞERLENDİRMEYİ GEÇEMEYENLER SÜRGÜNE GÖNDERİLDİ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kaya ve Şube Müdürü olan Osman Alabay’ın, Eğitim Bir Sen’li olmayan okul müdürlerin objektif kriterlere dayandırılmayan değerlendirme yönteminde verdikleri düşük puanlar sonucunda İlçemizde görev yapan tüm okul müdürleri başarısız sayıldı ve görevlerine son verilerek değişik okullara hatta ilçe dışına gönderildi.

BAŞARI KRİTERİ HÜKÜMETE YAKIN OLMAK MI?

Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim İş Sendikalarına kayıtlı olan eğitimcilerin yerine ise daha önce yetersiz olarak görüldükleri için yönetici kadrosundan çıkartılan geçtiğimiz günlerde Eğitim Bir Sen’e geçen öğretmenler görevlendirildi.

Seferihisar’da ki eğitim iş koluna bağlı sendikalarla görüşmelerde ortak vurgusu şu şekildedir: “Eğitim-öğretim gibi çok önemli bir konu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kaya ve Eğitim Bir Sen İlçe Temsilcisi olan Musa Gürbüz’ün de onayı alınarak yapılan keyfi görevlendirmeler sonucunda acınacak bir hale gelmiştir. Okul idarelerinde büyük bir boşluk meydana gelmiştir. Ders Programlarını hala çözememiş okulların bulunduğu, seçmeli derslerin planlamasını hala yapamamış okulların olduğu, bazı okullarda hala müdür olmadığı, öğretmenlerin ücretlerinin zamanında yapılamaması nedeni ile gecikmelerin yaşandığı şeklinde duyumlarımız vardır. Görevlendirilen bu yandaş idarecilerin yeni okullarında itibar görmedikleri, öğretmenler arasında gruplaşmaların oluşmaya başladığı ve huzursuzluğun had safhada olduğu, öğrenci velilerinin de bu durumdan oldukça şikâyetçi oldukları, Eğitim-Öğretimde başarı-başarısızlık, kalite gibi konuların bunların hiç umurunda olmadığı anlaşılmaktadır. İdareci görevlendirmelerinin kahvelerde masaya yatırıldığı ve dağıtıldığı şeklinde ilçede söylentiler de mevcuttur. Böyle devam eder ise bu sene Seferihisar’da eğitim ve öğretimde kaliteden, başarıdan bahsetmek mümkün olmayacaktır

Ayrıca Eğitim Sen ve Türk Eğitim Sen, konunun takipçisi olacaklarını ve üyelerine yapılan baskılara asla boyun eğmeyeceklerini açıklamışlardır.

DİĞER İDDİA “TEMİZLİK İHALESİ” DE AKP İLÇE YÖNETİMİ TALİMATIYLA YANDAŞ FİRMAYA VERİLDİ

Seferihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullardaki temizlik işleri, kadrolu görevliler yerine yapılan hizmet alım ihalesiyle yapılıyor. Milli Eğitim’in yaptığı ihaleye Adalet ve Kalkınma Partisi Seferihisar İlçe Başkanlığı’nın müdahale ederek yandaş firmaya verdirdiği ve işe alınacak 17 kişinin de ilçe yönetimi tarafından kararlaştırıldığı ise iddia edilen diğer bir konu.

ÖĞRENCİ AİLELERİ ARASINDA HUZURSUZLUK YAYILMAYA BAŞLADI

Okullarda yaşanan kadrolaşma ve eğitim-öğretimin bir türlü istenilen düzeye gelememesi, okulların temizliğine kadar siyasetin girmiş olması veliler arasında konuşulmaya başlayan bir konu haline geldi. Sıkıntının çözülememesi ve öğretmenlik gibi kutsal bir mesleğin içine aşırı derecede sokulmaya çalışılan siyaset nedeniyle, önümüzdeki günlerde daha ciddi problemlerin yaşanabileceği konuşuluyor.

 

12

pubg uc

5 YORUMLAR

  1. Sayın Osman ALABAY, kendinizin hiçbir belge ve kanıta dayanmayan suçlamalara maruz kaldığınızı ifade ederken sizin de hiçbir somut belge ve dayanak olmaksızın değerlendirdiğiniz müdürlerle aynı duyguları paylaştığınızı görüyoruz. Ancak yorumunuz da da asılsız suçlama ve iftiralarınıza devam etmekte olduğunuza bakılırsa ders çıkartmış görünmüyorsunuz. Kendinizi temize çıkarma çabasıyla insanlara iftira atmadan önce verdiğiniz puanlara kılıf yaratırken 95 puan vererek ilçenin en yüksek puanını verdiğiniz kişinin öğrencilerden para toplayarak öğretmenlere dağıtmak suçu subut bulmuş ve bundan dolayı ceza almış olduğunu bilmemeniz mümkün olmasa gerek .Yine başarısız bularak görevden alınan müdürlerin yerlerine görevlendirdiğiniz kişiler arasında aldığı cezalardan dolayı müdürlük mülakatına bile giremeyen ki ceza konusu tüm eğitim camiası ve Seferihisar halkı tarafından bilinmekte olan biri var.Bu durumda yaptığınız haksızlıkları ne kendi vicdanınıza ne Seferihisar halkına ne de Yüce Yaradan ‘a haklı gösterecek bir dayanağınızın olmadığı yaptığınız inandırıcılıktan uzak açıklamalarınızda da görülmekte.

  2. Osman beyin kimsenin hakkını yiyeceğini sanmıyorum. Herkese hakkını vermiştir. Bu tür yazıları yazanlarda genelde başarısız müdürlerdir.

  3. 05/11/2014 tarihinde internet sayfanızda Seferihisar’da Kadrolaşma Skandalı başlığı altında yayınlanan haberinizde şahsımda hiçbir belgeye ve kanıta dayandırılmadan ve tamamıyla keyfi olarak suçlanmış töhmet altında bırakılmıştır. Şahsımın Müdürlük değerlendirme sürecinde okul müdürlerine düşük puan verdiğini haberleştirmişsiniz. Buna deliliniz ve kanıtınız nedir? Sadece duyumlar mıdır? Size haber yaptıran. Seferihisar eğitim camiasındaki herkes iyi ya da kötü şahsımı tanır. İnsanlar arasında inanç kökenli, etnik kökenli, bölgesel hemşericilik kökenli, mezhep kökenli ayrım yapmadığımı yapmayacağımı büyük çoğunluk bilir. Dünya görüşümü de herkes bilir. Makam mevki uğruna ne dolmuş değiştirdim, ne de mutasyona uğradım. Ne birilerinin adamı oldum, ne de olacağım. Bu ilçede düşüncemde gerekirse her zamanda tek olarak kalacağım. Bu ilçede dünya görüşü, etnik kökeni, sendikası ne olursa olsun herkese eşit davranacağımdan hiç kimsenin de şüphesi olmadığını biliyorum. Ha birileri bizim için şununla bununla neden kavga etmiyorsun diyebilir. Vereceğim cevap “Değer mi”. Okul müdürlerini değerlendirme sürecinde herkese hakkettiğinden fazla puan verdim. Birileri kendini dev aynasında görebilir. O başka mesele. 75 puanın altında kalıpta geçmeyi fazlasıyla hak eden okul müdürü arkadaşlarımızın bir ikisi hariç diğerleri tekrar okul müdürü olarak görevlendirildi. Ancak müdürlüğü 150 metrekarelik müdür odasında oturmak sanan, odasından dışarı çıkmayan, okulda olup biten her şeye yabancı kalan, müdürlüğü alacağı ek ders olarak gören, ücretsiz açılan kurslarda öğrencilerden para alınmasına göz yuman, müdürlüğü bu okula havuz yapacağım, spor salonu yapacağım deyip okuluna dahi uğramayan, yaptığı en önemli icraat siyah gözlüklerini takıp yolları arşınlayan, bir sıkıntısından dolayı okuluna giden velinin, öğrencinin, hatta öğretmenin sorununu çözmeyip, çözemeyip ilçe milli eğitim müdürlüğüne yollayan, müdürlüğü saat 10’da mesaiye gidip, saat 2’de 3’de okuldan ayrılmak sanan müdürler bu süreçte tekrar görevlendirilmemişse bırakın onlar kaybetsin, öğrenciler kazansın.

    • Timsahın gözyaşları bunlar.Bu süreçten sonra hakkınızda iyi düşünen birisine ben şahsen rastlamadım.Osman Bey,muhtemelen matematiğin benden iyidir.Bu müdürlerin kayıp puanlarını ben mi yedim?Hesaplarda bir yanlışlık var.Barajı geçenlere neye göre puan verdiğini de yazarsan daha iyi olur.İlçede en başarısız Lise Salih Değerli Ç.P.L.fakat buranın müdürü barajın çok üstünde puan aldı.Madem barajı geçemeyen müdürler bu kadarı usulsuz işler yaptı ise haklarında niye işlem yapmadınız diye sormazlar mı?Dediğin gibi “bu süreçten sonra kaybedenler”var.Sizlerrrr…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.