Seferihisar Lavanta Kokacak

Seferihisar Turgut Köyü’nde 2015 yazı başında dikimi yapılan lavantaların hasat zamanı geldi. Seferihisar Belediyesi, ilk defa yapılacak olan hasadı güzel bir etkinlikle kutlamaya hazırlanıyor.

 

Kendisine has muhteşem kokusuyla bildiğimiz lavanta, son zamanlarda insan sağlığına olan faydalarıyla dikkat çekiyor. Yetiştiği iklim koşulları nedeniyle, Akdeniz Bölgesi öne çıksa da Seferihisar’ın bereketli topraklarının da ekime elverişli olduğu düşünüldü ve ilk olarak Turgut Köyü’ndeki dört dönümlük alana dikildi.

 oregon-lavender_4x1

Seferihisarlı üreticilere alternatif ürün olarak sunulmak üzere,  Haziran 2015’te ekimi gerçekleşen lavantaların hasat zamanının geldi. Bu nedenle, 18 Haziran 2016 tarihinde “Seferihisar Belediyesi Lavanta Hasat Şenliği” etkinliği düzenlenecek.

 

Turgut Köyü’nde saat 18.00’da başlayacak olan şenliğin amacı Seferihisarlı üreticilere, mandalina, zeytin, üzüm gibi geleneksel  ürünlerin dışında lavantayı tanıtmak.

 

Program lavanta hasadı ile başlayacak. Daha sonra, lavanta sabunu, lavanta yağı yapımı konukların önünde gerçekleştirilecek. İzmir’in önemli fotoğraf kulüplerinden gelen fotoğrafçıların objektiflerinden fotoğraf çekimleri yapılacak, sokak sanatçıları klasik müzik dinletisi sunacak. Etkinliğe gelen misafirlere  yayık ayran ve lavanta çayı ikram edilecek. Ayrıca, köy pazarı, yine konuklar için  renkli ve çeşitli ürünleriyle hazır olacak.

071415-lavender-festival1BW_fitbox_800x600

HER YER LAVANTA KOKACAK

Tüm İzmirlileri etkinliğe davet eden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Her zaman başka bir tarımın mümkün olduğunu düşündük ve üreticilerimizin daha çok üretmesi için çalışmalar yaptık.  Geçtiğimiz yıldan bu güne lavanta üretimini denedik ve lavantanın iklimimizi sevdiğini, hatta çift hasat yapmanın mümkün olduğunu gördük. Bu hasatı bir bayram havası içerisinde kutlayacağız ve alternatif bir üretim modeliyle üreticilerimizi tanıştıracağız. Misafirlerimize lavantadan elde ettiğimiz yan ürünlerin ikram edeceğiz. Kısaca Seferihisar “lavanta” kokacak. Çok keyifli bir gün yaşayacağız. Cumartesi günü Seferihisarlıları, İzmirlileri Turgut Köyümüze bekliyoruz.” dedi.

 

Lavanta Hasat Şenliği Seferihisar Turgut Köyü’nde 18 Haziran Cumartesi günü Saat 18.00’da gerçekleşecek.

Turgut Köyü’ne Nasıl Giderim

 

pubg uc

1 Yorum

  1. Lavanta balı Avrupa’da güney Fransa ve kuzey İtalya’da üretilebilmektedir.
    Umarım çok önemli bir bitki olan lavantanın balı da üretime dahil edilir..
    Seferhisar’daki girişimcileri tebrik ederiz..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.