Tarımsal Üretimin Yaşaması İçin Toplandılar

Seferihisar Belediyesi ve Tarım Ekonomi Derneği ortaklığıyla, ilçede “Köylerin Yerinden Yönetimi” isimli çalıştay düzenlendi.

22 Aralık Pazartesi günü düzenlenen çalıştaya Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Tayfun Özkaya, Avukat Şehrazat Mercan, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Elemanı Fatih Özden konuşmacı olarak katıldı. Çalıştayda Seferihisar Seferihisar’ın kapatılarak mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarları, Belediye Başkan Yardımcıları, Mandalina Üretici Birliği, Zeytin Üretici Birliği, Çiftçi Koruma Birliği, Seferihisar Kent Konseyi ve Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi de hazır bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Hayatımızı işgal eden tüm yapay gündemleri bir kenara bırakıp tarımsal üretimin üzerine odaklanmalıyız. Bugünün Türkiye’sinin en can alıcı gündemi tarım olmalı. Bütünşehir yasasıyla bir gecede 16 bin köy tüzel kişiliğini yitirdi, mahalle oldu. Sözde, kırsal nüfus yüzde 24’ten yüzde 8’lere düştü. Bu yasal düzenleme Türkiye için çok ağır bir travma anlamına geliyor. Köylerin kapatılmasının çok net bir anlamı var: Bu devlet bu ölçekte üretim yapılsın istemiyor. Tarımı endüstriyel boyutta büyük ölçekli yapılsın istiyor. 2013 yılından bu güne tarımsal üretimin %13 küçüldüğünü bunun da çok önemsenmediğini görüyoruz. Tekrar tarıma dönmek zorundayız. Dönmezsek bu yasanın sonucu olarak, köylülerimizin potansiyel gecekondu nüfusu olacağını, işsiz ordusuna katılacağını ve büyük şehirlere göçün artarak devam edeceğini göreceğimizi düşünüyorum. Peki biz küçük ilçemizden ne yapabiliriz? Ortaya koyacağımız doğru bir modeli uygulamak ve bizim ölçeğimizdeki yüzlerce kasaba ve şehre örnek olabiliriz. Bu mümkün ve bunu başaracağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ise; “Bu çalıştayın konusu ülkenin geleceği. Tarımı ve hayvancılığı olmayan bir ülkenin kalkınma şansı yoktur. Dünyada ve Türkiye’de iki büyük sorun var çevre ve tarım. Bu nedenle bu çalıştayı ve alacağımız kararları çok önemsiyorum” dedi.

Konuşmaların ardından çalıştaya katılanlarla karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu, oluşturulacak modelle ilgili önemli adımlar atıldı.

 

DSC_4413 DSC_4449 DSC_4468

pubg uc

1 Yorum

  1. Belediye başkan yardımcılarını derken ne demek istediniz onu anlayamadım. Orada bir tane belediye başkan yardımcısı var bu bir. İkincisi ise meclis üyemiz Tayfun İlhan bu düzenlenen çalıştayda konuşmacı olarak büyük bir role sahiptir. Kasıtlı olarak mı bu kişiler atlanıyor anlamış değilim. Haber yapıyosanız doğru dürüst yapın. Gidip fotoğraf çekmekle olmuyor bu işler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.