Kırsal Kalkınma Seferihisar’da Tartışılacak

28 Şubat Cumartesi günü gerçekleşecek Tohum çalıştayında; akademisyenler, siyasetçiler ve yazarlar seçimlere giderken 2015 Türkiye’si, kırsal bölge kalkınması ve Türkiye’nin geleceğini Seferihisar’da masaya yatıracak.

Seferihisar Belediyesi 2011 yılında başlattığı Tohum Takas Şenliklerini kapsamını bu yıl önemli konuşmacıların katılımıyla gerçekleşecek çalıştayla genişletecek.

Köy Enstitülerinin 75. Kuruluş Yıldönümü ve  Hasan-Ali Yücel’in Aramızdan Ayrılışının 53. Yılının Anısına düzenlenecek “Seçimlere Giderken Türkiye’de Eğitim, Bilim, Kültür ve Kırsal Kalkınma Politikalarında Sorunlar ve Çözüm Önerileri” isimli çalıştayda önemli konuşmacılar yer alacak.

Üç oturumdan oluşacak çalıştayın açılış konuşmaları Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, YKKED Genel Başkanı Prof.Dr. Kemal Kocabaş ve Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Güzel Yücel tarafından yapılacak.

SEÇİMLERE GİDERKEN 2015 TÜRKİYESİ

Çalıştayın ilk oturumunda 2015 seçimleri ve Türkiye’nin geleceği konuşulacak. Oturumun moderatörlüğü CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner tarafından yapılacak. Oturumun konuşmacıları gazeteci-yazar Hıfzı Topuz, felsefeci-eğitmen Prof.Dr Ahmet İnam, gazeteci-yazar Orhan Bursalı, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi Doçenti-Radikal Gazetesi köşe yazarı Doç.Dr. Koray Çalışkan olacak.

KIRSAL BÖLGE KALKINMASI TARTIŞILACAK

Günün ikinci oturumu Kırsal Bölge Kalkınmasında Köy Enstitüleri, Tarımsal Üretim, Kooperatifçilik   ve Halk Kültürü adıyla gerçekleşecek. Moderatörlüğünü İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ferdan Çiftçi’nin yapacağı oturumda, Ege Üniversitesi Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı -Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Tayfun  Özkaya, akademisyen-siyasetçi Prof. Dr. Yakup Kepenek, Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Neptun Soyer ve Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkan Yıldız konuşmacı olarak yer alacak.

TÜRKİYE’DE NELER OLUYOR?

Günün son oturumunda Köy Enstitülerinin güncel karşılığı neydi, 2015 Türkiyesi’nde Eğitim, Kültür ve Sanatta Neler Oluyor? Konuları tartışılacak. Cumhuriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Serdar Kızık’ın yöneteceği oturumda,  yüksek mimar-yazar Cengiz Bektaş, Sosyolog-yazar Prof. Dr. Firdevs Gümüşoğlu, gazeteci-yazar Alper Akçam, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi-yazar Prof.Dr.Binnur Yeşilyaprak konuşmacı olarak yer alacak.

28 Şubat 2015 Cumartesi günü Saat 10.00’da başlayacak etkinlik Seferihisar Belediyesi Kültür Sarayı’nda düzenlenecek. Ayrıca aynı gün Kapalı Pazaryeri’nde Tohum-Takas Şenliği de düzenlenerek, ellerindeki yerli tohumları getirenlerin, diğer kişilerle tohumlarını takas yaparak tohumların üretilmesi, çoğaltılmasına yönelik çalışma yapılacak.

ÇALIŞTAY PROGRAMI DETAYI

 

Saat Başlıklar Katılımcılar Yönlendirici
10.00-10.45 Açılış ve Konuşmalar Hasan-Ali Yücel Belgeseli

Mini Konser: YKKED Mandolin Topluluğu

Prof.Dr.Kemal Kocabaş-YKKED Genel Başkanı

Doç.Dr.Güzel Yücel-DEÜ Öğretim Üyesi

Tunç Soyer-Seferihisar Belediye Başkanı

 
10.45-11.00 Çay-Kahve    
11.00-12.45 1.Oturum

Seçimlere Giderken

 2015 Türkiye ve Aydınlığı Aralamak

 

Hıfzı Topuz

Prof.Dr.Ahmet İnam

Orhan Bursalı

Doç.Dr.Koray Çalışkan

İlhan Cihaner
12.45-13.45 Yemek Arası ve Tohum Takas    
13.45-15.15 2. Oturum:

Kırsal Bölge Kalkınmasında Köy Enstitüleri, Tarımsal Üretim, Kooperatifçilik   ve Halk Kültürü

Prof. Dr. Tayfun  Özkaya

Prof. Dr. Yakup Kepenek

Neptun Soyer

Prof. Dr. Özkan Yıldız

Ferdan Çiftçi
15.15-15.30 Çay-Kahve    
15.30-17.15 3.Oturum:

Köy Enstitülerinin güncel karşılığı neydi? 2015 Türkiyesi’nde Eğitim,

Kültür ve Sanatta Neler Oluyor?

Cengiz Bektaş

        Prof. Dr. Firdevs Gümüşoğlu

Alper Akçam

Prof.Dr.Binnur Yeşilyaprak

 

Serdar Kızık

 

 

 

pubg uc

1 Yorum

  1. “Tohum takas şenliği” ve çalıştay bir arada yapılıyor. Bu da tohum takas şenliğini gölgede bırakıyor.Aslında Çalıştay için bir gün “tohum takas şenliği” için bir gün toplam 2 gün bu işe ayrılmalıydı.Tohum takas ve kırsal kalkınma çalıştayının geniş kapsamlı olması “tohum takas şenliğini” gölgede bırakmıştır.Bu seferihisar için büyük bir sosyal aktivite kaybını beraberinde getirmiştir. Yetkililerle yaptığım görüşmede tohum takas şenliğinin başına “yerel” kelimesinin konularak “yerel tohum takas şenliği”olarak aktivite de bulunulması isteğim muallakta kalmıştır.Bu konu da da başkana ulaşılamamıştır. Dolayisiyle Türkiyenin katılımcısı en büyük maddi karşılık beklemeden faaliyette olan kuruluşu UTTM.(Ulusal tohum dağıtım merkezi) grubu bu çalıştay ve şenliğe katılmama kararı almıştır.Bu da Seferihisarımız için büyük kayıptır….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.