Düşük Hayvan Fiyatı Pes Ettirdi

 

Seferihisar’da 20 yıldır koyun yetiştiriciliği yapan Hasan Gündüz, düşen hayvan fiyatlarından ötürü çareyi sektör içi meslek değişiminde buldu.

Geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 25 düşen canlı hayvan fiyatlarından dolayı kuzularını değerinin altına satmak istemeyen yetiştirici, 500 başın üzerindeki sürüsünü açacağı kasap dükkanında değerlendirme kararı aldı.

1 YILDA 3 LİRA

54 yaşındaki Gündüz, gençlik yıllarında babası ve dedesi ile yaklaşık 20 sene kasaplık yaptığını belirterek, özellikle yükselen yem fiyatlarının maliyetleri büyük ölçüde artırdığını söyledi. Canlı hayvanın kilosunu geçen yıl 12, bu yıl ise 9 liradan sattıklarını, karkas etin ise geçen yıl 20 bu yıl ise 17 TL ettiğini belirten Gündüz, ” “Ne üretici kazanabiliyor, ne de vatandaş ucuza el tüketebiliyor. Borsa da canlı hayvan fiyatı belli ama Bayan escort maltepe marketlerde belli değil. Bu kadar yüksek fiyat farkı olmaması gerekiyor. Aradaki fark celeplere kalıyor. Yem fiyatları aldı başını gidiyor, maliyetler yükseldi ama canlı hayvan fiyatları aşağıya doğru gidiyor. Üreticiler zor durumda olduğu için ucuz da olsa hayvanını satmak zorunda” şeklinde konuşan Gündüz kendisinin buna razı olmadığı için kasaplığa geri dönme kararı aldığını belirtti.

Usta yetiştirici, celeplerden kesim ücreti alan mezbahaların ekonomik değeri yüksek olan kelle, ciğer ve diğer sakatatlarını da alarak hayvanını kestiren üreticiye tırpan vurduğunu söyledi. Gündüz, geçtiğimiz yıllara oranla süt kuzu kesimi sonrası karkas etten elde edilen verimin yüzde 55’ten 47’ye düştüğüne de dikkat çekti.

 

20140519AW093996

Ticaret Gazetesi

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.