Dosta Güven, Düşmana Korku Veren Tatbikat Çiftçiyi Yaktı!

TSK tarafından bu yıl ilk kez uluslararası çapta düzenlenen Efes Birleşik Fiili Atışlı Tatbikatı, katılım ve kullanılan silahlar ile bir gövde gösterisine dönüşürken; gerçek roketlerin kullanıldığı askeri organizasyon yaklaşık 2000 dekar zirai alanın yanmasına yol açtı.

ABD, İngiltere, Almanya başta olmak üzere 8 ülke silahlı kuvvetlerinden toplam 7 bin 500 askeri personelin katıldığı ve 74 ülkeden yabancı askeri gözlemci tarafından takip edilen ‘‘Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’’ devletin zirvesini İzmir’de buluşturdu.

Seferihisar Doğanbey Körfezinde gerçekleştirilen ve Milli Taarruz helikopteri ATAK ile insansız hava araçlarının da katıldığı tatbikatta, savaş uçakları önceden belirlenen 20 ayrı hedefe gerçek bombalar bıraktı.

Dünya çapında en kapsamlı tatbikatlardan biri olma özelliği taşıyan Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nda ilk kez gerçek roketler de kullanılırken; atışlar sırasında tatbikat sahasına yakın bölgelerde irili ufaklı birçok yangın çıktı. Hazırda bekleyen söndürme ekiplerinin yangınlara hızla müdahale etmesine rağmen Kavakdere mevkiinde bulunan yaklaşık 2000 dekar arazi yandı.

3

ALEVLER YERLEŞİM ALANLARINI DA TEHDİT ETTİ

Askeri tatbikat esnasında çıkan yangın, Seferihisar’ın en büyük baharat işletmelerinden Türer AŞ’nin yakınlarına kadar geldi. İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer’e ait yem bitkisi ekilen yaklaşık 300 dekarlık alan yandı. Mahsulün 1 hafta önce biçilmiş olması ve sadece anızın tutuşması büyük bir felaketin önüne geçerken; rüzgarın Bahçeköy sitesine doğru sürüklediği yangına ilk müdahaleyi Türer kendine ait iş makineleri ve çalışanları ile yaptı. İşletmeye ait mandalina bahçelerine 20 metreye kadar yaklaşan yangın, Orman Bölge Müdürlüğü’nün müdahalesi ile 5 saatte söndürülebildi.

 

4 6 7 9

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.