Depreme hazır değiliz

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alimhan Murathan ‘Menderes ilçesinde 6 Haziran’da yaşanan 3.8’Iik depremin ardından kentte büyük bir deprem bekleniyor mu?’ sorusuna cevap verdi.

İzmir’de depreme dair bilimsel çalışmaların yeterli olmadığını ifade eden Murathan, İzmir’in yıkıcı bir depreme hazır olmadığını da sözlerine ekledi. Murathan, “Kentte, büyük bir depremin beklenip beklenmediğine dair sorulacak olan soruya hiçbir bilim insanının tarih vermesi ve öngörüde bulunması pek mümkün değil. 330 yıldır İzmir’de yıkıcı bir deprem yaşanmadı. Ancak, İzmir’de 13 tane aktif fay mevcut. Bu fayların geçmişte büyük deprem ürettiğini biliyoruz. Bu fayların İzmir için bir risk olduğunu söyleyebiliriz. Fayların büyük bir kısmı, yerleşim yerlerinde yer alıyor. Bu fay hatları Balçova’dan başlıyor, Altındağ ekseni üzerinden Bornova’ya kadar gidiyor. Yaklaşık 40 km’yi buluyor.

Seferihisar’da olan aktif fay da yerleşim yeri içerisinden geçiyor. Bu fayların imar planlarına işlenmesi gerekiyor. İzmir’de depreme dair bilimsel çalışmalar yeterli değil. Olası bir yıkıcı depreme İzmir hazır değil” diye konuştu.

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.