Çoban Bayramına 15 Bin Kişi Bekleniyor

Türkiye çapında Küçükbaş Hayvan Yetiştiricilerinin buluşma noktası olan İzmir Koyun-Keçi Panayırı’nın 5.’si bu yıl 12-13 Eylül 2015 tarihleri arasında Seferihisar’da düzenlenecek.
Ülkemizin en modern küçükbaş hayvan çiftlikleri ve üretim tesislerine sahip Seferihisar’da düzenlenecek 5.İzmir Koyun Keçi Panayırı yine ‘‘Çobanın Bayramı’’ olacak. Organizasyon, 12 Eylül Cumartesi günü kortej yürüyüşü ile açılacak. Hayvan sahiplerinin yayla göçleri canlandırılacağı Kortej yürüyüşüne İzmir Valisi Mustafa Toprak da katılacak. Yörük kültürünün tüm renklerinin yer alacağı korteje protokolün yanı sıra küçükbaş hayvanlar başta olmak üzere at ve çoban köpekleri de sahipleri ile katılacak.

IMG_6259

 

YETİŞTİRİCİ EN SON TEKNOLOJİ İLE BULUŞACAK!
İzmir Koyun Keçi Panayırı, ticari firmalara ürün ve hizmetlerini hedef kitleye iletme imkanı sağlarken; yetiştiriciler sektöre dair en son yenilik ve teknoloji ile buluşacak. Birlik üyesi 7.500’in üzerinde kişinin ve çevre illerden gelecek çok sayıda çiftçinin ağırlanacağı, iki gün sürecek organizasyon için; Belediyeler, Kaymakamlıklar ve İlçe Tarım Müdürlükleri ile gerçekleştirilecek koordinasyon ile çiftçiler ücretsiz olarak panayıra taşınacaklar.

00711070_3

PANAYIRDA YOK YOK!
7 Bölge ve 81 ilimizden gelecek Koyun-Keçi yetiştiricileri, panayırda yılın yorgunluğunu atacak, tadımlarla damaklar şenlenecek. Yetiştiriciler, sektördeki en son yenilikler ve teknolojik gelişmeleri uzman akademisyenlerin katılacağı paneller ile takip edecek. Emek Yem sponsorluğunda düzenlenecek Şampiyon Kuzular yarışması hayvan sahiplerinin yanında özellikle çocuklara neşeli anlar yaşatacak. En güzel Saanen tekesi, en güzel Sakız Koçu, en güzel teke ve en güzel koç yarışmalarının yanında yetiştiriciler, düzenlenecek sohbet toplantıları ile Kuzu besiciliğinde yeni seçenekler ve Kuzu besiciliğinde yüksek kazanç sağlamanın püf noktaları hakkında bilgilendirilecek. Katılımcılar; Halat çekme, Çuval yarışması, Kaşıkla Yumurta taşıma ve yoğurt yeme yarışmalarında mücadele ederek sürpriz hediyeler kazanacak.

YETİŞTİRİCİYE BAYRAM, AİLELER İÇİN HAFTASONU SEÇENEĞİ
İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, 5. İzmir Koyun Keçi Panayırına tüm İzmirlileri davet etti. Aileler için iyi bir hafta sonu seçeneği olduğunun altını çizen Türer: “Çocuklarımız bugün eli toprağa ve hayvana değmeden büyüyor. İzmir Koyun Keçi Panayırı ailelerin eğlenceli zaman geçirebileceği ve doğa ile hem zihnen hem de bedenen temas kurabileceği bir etkinlik. Gerçekleştirilecek yarışmada sahipleri tarafından geldikleri yörelere özgü şekilde süslenecek kuzuları yakından görüp tanıma fırsatı bulacak çocuklar, hazırlanacak özel alanda onlarla hatıra fotoğrafı da çektirebilecek. Farklı etkinlikler ve yöreye özgü özel tadımlar ile hayvan sahiplerimiz tüm yılın yorgunluğunu üzerlerinden atacaklar’’ şeklinde konuştu.

 

3_a

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.