Cemevleri İbadethane Olarak Kabul Edildi

Seferihisar Belediyesi Mart ayı meclis toplantısında Cemevleri ibadethane olarak kabul edildi.

Şubat ayı meclis gündeminde Bayındırlık ve İmar Komisyonuna devredilen Cemevleri’nin ibadethane olarak kabul edilmesi konusu, mart ayı olağan meclis toplantısında tekrar görüşüldü.

Bayındırlık ve İmar Komisyonu’nca;  Cemevleri’nin kamu hizmetlerinden faydalanmada önünü açacak 1/1000 ölçekli İmar planında belirtilen ibadet yeri tanımının “cami, cemevi, mescit, kilise, şapel, sinagog, havra olarak  ayrılmış dini tesis alanıdır” biçiminde plan notu eklenmesi kararı meclis gündeminde oylandı. Karar oy birliğiyle kabul edildi.

Mecliste, Adalet ve Kalkınma Partisi Gurubu Sözcüsü Kadir Başlı, evet oyu kullanmalarına rağmen; “TBMM Meclisi’ndeki düzenlemelerin tamamlanmasının ardından karara evet dedikleri” notunu meclis tutanağına ekletti.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer kararı şu örneği vererek açıkladı:

“Rahmetli Ahmet Piriştina, okulların restorasyonu ile ilgili bir çalışma başlatmıştı. O vakit yerel yönetim mevzuatı belediyelerin okulların tadilatıyla ilgili para harcamasına izin vermiyordu. Alınan meclis kararıyla bu uygulama başlatıldı, sonra bununla ilgili kanun çıktı. TBMM oluşturan milletvekillerinin, yerelde alınan kararlar elini güçlendiriyor. Bizim karar almamızda herhangi bir engel durum yok. Aksine yerelde alınacak bu ve benzer kararlar TBMM’de karar alma gücüne sahip milletvekillerinin iradelerinin oluşmasına katkı verir”

 

DSC_4963

 

pubg uc

1 Yorum

  1. Ülkemizin hızla YEZİT inancının dayatmaları sonucunu yaşarken.Seferihisar da http://www.seferihisarhaber.com/cemevleri-ibadethane…/ Mecliste Faşist Yasaların Geçme çalışmaları devam ederken **Seferihisar Belediyesi MART ayı Meclis Toplantısında***Cemevleri ibadethane olarak kabul edildi***Kararının çıkmasına Tüm Alevi-Bektaşi inancını yaşayan Halkımız memnuniyetini-şükranlarını iletiyor.Ben kendi adıma yürekten tebrik edip alkışlıyorum <3<3<3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.