Bu Şenlikte Para Geçmiyor

 

Cumartesi günü Seferihisar’da “para” yok sadece “takas” var!

 

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, 28 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirecekleri Tohum Takas Şenliği’nde, Can Yücel Tohum Merkezi’nde çoğalttıkları 3 bin paket tohumu ücretsiz olarak dağıtacaklarını açıkladı.

 

 

Türkiye’de 2006 yılında çıkan yerli tohumun satışının yasaklanmasını öngören yasaya karşı 2011 yılından itibaren Tohum Takas Şenlikleri yaparak yerli tohumun yok olmaması için mücadele eden Seferihisar Belediyesi, ilçede kurduğu Can Yücel Tohum Merkezi’nde ürettiği tohumları üreticilerle paylaşacak. 2014 yılında 50 bin sebze fidesi dağıtan Belediye, 28 Şubat Cumartesi günü düzenlenecek Tohum Takas Şenliği’nde beş çeşitten oluşan 3 bin paket yerel tohumun dağıtımını gerçekleştirecek.

 

2011 yılında başlattıkları Tohum Takas Şenlikleri’yle onlarca çeşit yerel tohumun üretimini gerçekleştirdiklerini söyleyen Belediye Başkanı Tunç Soyer; Can Yücel Tohum Merkezimizde çimlendirme serası ve uygulama bahçesinde yapılan üretimin yanı sıra “Seferihisar Yerel Tohum Ağı Üreticileri Birliği” adı altında bölge köylülerimiz ve üreticilerimiz ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalar her yıl daha fazla insana ulaşmamızı sağlıyor. 2014 yılı yaz sezonunda 50 bin sebze fidesi dağıttık. Ayrıca İstanbul’dan Mersin’e, Ordu’dan Afyonkarahisar’a kargo yoluyla binlerce tohum yolladık. Bu yolla on iki ay yaşayan takas yöntemini gerçekleştirmiş oluyoruz. Gerek fide gerekse dağıtılan tohumların tamamını merkezimizde üretiyoruz. Kendi üretmediğimiz tohumun dağıtımını yapmıyoruz. Tohumu gizli bölmelerde saklayarak ya da onların karakterleri ile oynayarak değil, “Tohumun Bankası Topraktır” diyerek üretmeyi ve daha fazla tüketiciye ulaşmayı ilke edinerek çoğaltıyoruz. Hiçbir bedel beklemeden gerçekleşen bu hizmetin maliyetini Seferihisar Belediyesi olarak karşılıyoruz. Böylelikle tohumları yok etmeye yönelik tohum yasasına karşı, yerel tohumun yaşaması, çoğalması ve gelecek nesillere aktarılması için büyük bir mücadele veriyoruz. Tohumların yok olmaması daha fazla üretilmesi için mücadelemiz sürecek. Bu vesileyle 28 Şubat Cumartesi günü gerçekleştireceğimiz Tohum Takas Şenliği ve birbirinden değerli konuşmacıların yer alacağı Tohum Çalıştayı’na tüm duyarlı vatandaşlarımızı davet ediyorum. Gelin hep birlikte atalarımızdan kalan yerli tohumları gelecek kuşaklara aktarmak için omuz omuza olalım” dedi.

 

Etkinlik 28 Şubat Cumartesi Saat 10.00’da Belediye Kapalı Pazaryeri ve Kültür Sarayı’nda gerçekleşecek. Tohum Takas Şenliği’yle birlikte Seferihisar Belediyesi, Yeni Kuşak Köy Enstitüler Derneği (YKKED) ve Seferihisar Kent Konseyi ortaklığıyla Köy Enstitülerinin 75. Kuruluş Yıldönümü ve  Hasan-Ali Yücel’in Aramızdan Ayrılışının 53. Yılının Anısına düzenlenecek Tohum Çalıştayı’nda Türkiye’nin önemli akademisyen, gazeteci ve siyasetçileri yer alacak.

 

 

 

Tohum Çalıştayı Programı

Saat Başlıklar Katılımcılar Yönlendirici
10.00-10.45 Açılış ve Konuşmalar Hasan-Ali Yücel BelgeseliMini Konser: YKKED Mandolin TopluluğuProf.Dr.Kemal Kocabaş-YKKED Genel BaşkanıDoç.Dr.Güzel Yücel-DEÜ Öğretim ÜyesiTunç Soyer-Seferihisar Belediye Başkanı  
10.45-11.00 Çay-Kahve    
11.00-12.45 1.OturumSeçimlere Giderken  2015 Türkiye ve Aydınlığı Aralamak  Hıfzı TopuzProf.Dr.Ahmet İnamOrhan BursalıDoç.Dr.Koray Çalışkan İlhan Cihaner
12.45-13.45 Yemek Arası ve Tohum Takas    
13.45-15.15 2. Oturum: Kırsal Bölge Kalkınmasında Köy Enstitüleri, Tarımsal Üretim, Kooperatifçilik   ve Halk Kültürü Prof. Dr. Tayfun  ÖzkayaProf. Dr. Yakup KepenekNeptun SoyerProf. Dr. Özkan Yıldız Ferdan Çiftçi
15.15-15.30 Çay-Kahve    
15.30-17.15 3.Oturum: Köy Enstitülerinin güncel karşılığı neydi? 2015 Türkiyesi’nde Eğitim,Kültür ve Sanatta Neler Oluyor? Cengiz Bektaş        Prof. Dr. Firdevs GümüşoğluAlper AkçamProf.Dr.Binnur Yeşilyaprak  Serdar Kızık

 

 

tohum takas tohum takas tohum takas tohum takas tohum takas tohum takas tohum takas tohum takas

 

pubg uc

2 YORUMLAR

  1. Merhaba; emekli, ev hanımıyım. Doğa severim. Tohumların korunması konusunda titizim. Geleceğe olan saygımdan dolayı, bende kendi çapımda tohum koruması yapıyorum. Yayınlarınızı sürekli takip ediyorum ve sizi çok takdir ediyorum.İyi ki varsınız, iyi ki böyle bir düşüncenin hayata geçmesine katkı veriyorsunuz.

    28 Şubat şenliğinde dağıtılacak paketlerden rica etsem; bana gönderirmisiniz..?…

    Saygı ve sevgilerimle, başarınız daim olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.