Barış Şimşek Yazdı Amerika’da Ders Oldu

ABD’nin New Jersey eyaletinde yaşayan, çocukluğu ve gençliği İzmir’in Seferihisar ilçesinde geçen Barış Şimşek, Türkiye’nin gururu oldu. Türk asıllı Amerikan vatandaşı olan Şimşek’in kaleme aldığı “Müslüman Erkek ve Yılbaşı” (A Müslim Boy And Christmas) isimli makale, New Jersey Union County College Üniversitesinde binlerce makale arasından birinci seçilerek ders kitabında yer aldı.

 

 

 

 

AMERİKALI YAZAR HAYATINI DEĞİŞTİRDİ

“The Foreign Student Voice” adlı ders kitabına basılan ve öğrencilerin eğitimine destek bir kaynak olması için kayıtlardaki yerini alan makalenin hikayesi ise oldukça ilginç. Barış Şimşek, 1980 yılında Seferihisar ilçesinde yaşadığı yıllarda, henüz daha 10 yaşındayken Amerikalı Edebiyatçı ve Yazar Thomas Steele Drach ile tanıştı. Anne ve babası memur olan Şimşek, lakabı Tom Amca olan bu yazarla sık sık bir araya gelerek sohbet etti. Şimşek’in o yıllarda yazarla konuştuğu konular sevgi, saygı ve din üzerineydi.

YAŞADIĞI ANILARI MAKALEDE TOPLADI
Öğrenim görmek için Amerika’ya yerleşen Barış Şimşek’in henüz 10 yaşındayken Seferihisar ilçesinde Thomas Steele Drach ile geçirdiği ilginç ve duygusal anlar, makale için ilham kaynağı oldu. New Jersey Union County College Üniversitesinin başlattığı yarışmayı duyan Şimşek, yazarla yaşadıklarını “Müslüman Erkek ve Yılbaşı” (A Müslim Boy And Christmas) isimli makalede topladı.
Makale, binlerce makale arasından birinci seçildi. New Jersey Union County College Üniversitesindeki jüri üyeleri bile, makaleyi gözyaşları arasında okuyarak Şimşek’e teşekkür etti.

İLHAM KAYNAĞI ‘TOM AMCA’ OLDU
Tatil için İzmir’in Seferihisar ilçesine gelen Barış Şimşek, birinci olan makalesinin hikayesini İHA’ya anlattı. Makalenin Haziran 2014 yılında birinci seçildiğini ifade eden Şimşek, şunları söyledi: “Okulun başladığı zaman her öğrenciye verilen ödev için eleme yapılacağı ve birinci olan makalenin ders kitabına seçileceği sözü verildi. Bende Türkiye’den gençlik dönemimde ayrıldığım için benim için önemli olan bir yazar ve insan olan Thomas Steele Drach ile geçen anılarımı yazdım. Seferihisar’a, anne ve babamın memur oldukları için geldiğimizde ben 10 yaşındaydım, burada lakabı Tom Amca olan Thomas ile tanıştım. Kendisi harika bir edebiyatçıydı. Eşi Barbara ile emekli olup Seferihisar Sığacık’a yerleşmişlerdi. Biz, sürekli sevgi saygı ve dinden bahsediyorduk. Bazen ailemden duymadığım konuları güzellikleri onunla birlikte paylaşıyorduk. İlham kaynağım hayatımın küçük bir kısmı da olsa Thomas olmuştu.”

tom amca

 

 

AMERİKALI YAZAR MÜSLÜMANLARA UYGUN BİR ŞEKİLDE DEFNEDİLDİ
Amerikalı Yazar Thomas Steele Drach, Türkleri ve Müslümanları iyi tanıyor ve onlara karşı hayranlık besliyordu. 2004 yılında hayatını kaybeden Dranck’in vasiyeti üzerine, öldükten sonra mezar taşına Tamer ismi yazılarak Müslümanlara uygun bir şekilde defnedildi. Barış Şimşek ise, İzmir’e her gelişinde bir vefa örneği göstererek hayran olduğu Amerikalı yazarın mezarını ziyaret ediyor. “Thomas Steele Drach çok şey öğretti” diyen Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kendisi 2004 yılında vefat etti. Ama ben Seferihisar’a ne zaman gelsem mezarını ziyaret ediyorum. Ondan öğrendiğim çok şey oldu, öldüğünde Sığacık’ta Müslümanlara uygun bir şekilde gömülmek istemiş buradaki arkadaşları bunu yerine getirmiş ve mezar taşının üzerine adının Tamer olmasını istediğinden bu Türk ismi yazılmış.”

İHA – İzmir

 

 

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.