Yeniden 14 Ağustos Deniz Bayramı

Seferihisar Belediyesi hafızalarda kalmış “Seferihisar Deniz Bayramı” anılarını 14 Ağustos’ta Akarca Spor Plajı’nda canlandırmaya hazırlanıyor!

 

Çok eski yıllarda Seferihisar halkı tarafından üzüm ve tütün sezonunun kapanmasını kutlamak amacıyla düzenlenen  “Deniz Bayramı” Seferihisar Belediyesi tarafından canlandırılıyor. Eski yıllarda yaz döneminde rençperlik yapmak için bağ ve bahçelere göç eden halk, hasat döneminin bitimi olarak belirledikleri 14 Ağustos’u Deniz Bayramı olarak kutlamış ve bu yıllarca devam ederek gelenek haline gelmişti. Şimdi unutulmaya yüz tutan bu bayram, Seferihisar Belediyesi tarafından yeniden canlandırılıyor. Atalarımızdan dinlediğimiz “Deniz Bayramı” hikâyelerinin yeniden canlanacağı etkinlik, yine 14 Ağustos 2015 Cuma günü Akarca Spor Plajı’nda gerçekleşiyor.

 

“Piknik sepetini kap gel” sloganıyla etkinliği duyuran Seferihisar Belediyesi, etkinlikte yapılacak yağlı kazık, tahterevalli, yüzme, ip atıp adam çekme, deve güreşi, merdiven oyunu, sörf denge oyunu yarışmalarıyla Seferihisarlılara eğlenceli bir gün geçirtmeyi hedefliyor. Gelen konuklara dondurma ikramı yapılacak bayramda, tekne gezintisinin yanında jimnastik gösterisi ve gitar dinletisi de sunuluyor.

 

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, birlik ve beraberliğin en güzel şekilde yaşandığı geleneklerden biri olan “Deniz Bayramı”nı yeniden hayata geçirecekleri için oldukça mutlu olduğunu söylediği açıklamasında; “Biz unutulmaya yüz tutmuş örf-adetlerimizi, yemeklerimizi hayata geçirmek istiyoruz. Çünkü köklerimizden koptukça, geleceğimizin de karardığını biliyoruz. Birlikte yaşama kültürümüzün ayrılmaz parçası olan bu tür geleneklerin canlandırılmasının, aile bağlarının, toplumsal ilişkilerin çözüldüğü çağımızda  büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Hep büyüklerimizden duyduğumuz, Seferihisar’ın Çınarları kitabında yaşlılarımızın gözleri parlayarak anlattıkları Deniz Bayramı’nı da yeniden yapacak olduğumuz için heyecanlıyız. Tüm Seferihisarlıları 14 Ağustos Cuma günü, Seferihisar’ın bayramını kutlamak için Saat 17.00’de Akarca Spor Plajı’na bekliyorum” dedi.

 

_DSC6851 _DSC6821 (2) _DSC6788 (2)

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.