Musa Çam’dan Turgut Köyü İçin Soru Önergesi

 

Rüzgar Santrallerini Meclise Taşıdı

 

CHP îzmir Milletvekili Musa Çam Seferihisar Turgut Köyü’nde 1. Derecede Doğal SIT Alanı’nda kurulacak rüzgar santrali için imar planı değiştirilmiş ve konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı değişiklik ile bölgede 14 megavvatt gücünde 7 adet rüzgar türbininden oluşan santral hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

 

Çam, değiştirilen bu projede Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin ne tür bir yol izleyeceği hakkında bilgilerinin olmadığını ve bunun bir an önce açıklamasını istediğini kaydetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı uygulamada insanların kafasında soru işareti bıraktığını vurgulayan Çam, “Projeyi gerçekleştireceği belirtilen işadamının 17 Aralık 2013 yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında adı geçen işadamları arasında yer alıyor. Projenin bu iş adamına vermesinde yolsuzluk süreci mi imkân sağladı? Bakanlığını imar planın değiştirilmesinde hangi gerekçeye dayandırıldığını bilmiyoruz. Bu bölge Sakin Şehir” unvanı olan ve uluslararası alanda öneme sahip bir ilçede kurulması planlanan başka RES var mıdır bunların kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor. Kurulacak olan rüzgâr santralinde doğanın tahrip edilecektir fakat doğanın ne kadara tahrip edileceğini konusunda kaygı yaşıyoruz” diye konuştu.

“Turgut Köyü’nde 1. Derecede Doğal SÎT Alanı’nda kurulacak rüzgar santrali için imar planı değiştirilmiş ve konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı değişiklik ile bölgede 14 megawatt gücündc 7 adet rüzgar türbininden oluşan santralin önü açılmıştır. Bu çerçevede; Yapılan değişiklik ile 1. Derecede Doğal SİT Alanı olan bölgede rüzgar santrali kurulması için ÇED raporu alınmış mıdır?”

 

 

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.