Bakan Eker Süt Bayramı’nda

Sütün; Ekonomi, sağlık ve beslenmedeki önemine dikkat çekmek için Ödemiş’te kutlanacak ‘‘Süt Bayramı’’nın resmi açılışı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından gerçekleştirecek.

 

8-9-10 Mayıs tarihleri arasında Ödemiş’te düzenlenecek ‘‘Süt Bayramı’’, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in kırmızı kurdele yerine keseceği 16 metrelik örgü peynirli seremoniyle başlayacak. Yetkili Noter eşliğinde yapılacak açılış merasimi sonrası ‘‘En uzun el yapımı örgü peyniri’’ için rekor başvurusu yapılacak.

 

Açılış seremonisi dışında renkli etkinlikleri ile çok konuşulacak ‘‘Süt Bayramı’’ yetiştiriciler arasında düzenlenecek yarışmalarla hareketlenecek. Açılış gününde, İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenecek Saanen Keçi Sağım, Sakız Koyun ve kuzu güzellik yarışmaları büyük çekişmeye sahne olacak.

 

REKORTMEN ÖRGÜ PEYNİRİ HAZIR!

 

Dev örgü peynirini hazırlatan İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Kecheese Yönetim Kurulu Başkanı Özer Türer, düzenlenecek tüm etkinliklerde amaçlarının, süt üreticisi ile tüketiciyi buluşturup bilinçli tüketim konusunda farkındalık yaratmak olduğunu kaydetti. İlk etapta ürettikleri 8 metrelik el yapımı örgü peynirini 16 metreye çıkardıklarını söyleyen Türer, kırmızı kurdele yerine el yapımı örgü peyniri kesilerek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından açılacak ‘‘Süt Bayramı’’nın resmi açılışı dışında etkinlikleri ile de alışılagelmiş organizasyonlardan farklı olacağımı ifade etti.

 

DİYARBAKIRLI KADIN ÇİFTÇİLERE OĞLAK DOLMASI ZİYAFETİ

 

Süt Bayramı’nın Diyarbakır ve İzmir’deki kadın çiftçiler arasında kurulan ‘‘Gönül Köprüsü’’ projesiyle de öne çıktığını belirten Türer; ‘‘Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ile İl Müdürlüklerimizin organize ettiği proje kapsamında 6 Nisan’da İzmir’in 17 ilçesinden yola çıkan 20 kadın çiftçimiz, 3 gün boyunca Diyarbakırlı kadınların ev sahipliğinde yörenin kültürü ve bölgedeki üretim koşullarını inceleme fırsatını yakalamıştı. Şimdi ‘‘Süt Bayramı’’ vesilesiyle Diyarbakırlı Kadın çiftçilerimiz iade-i ziyarette bulunacak. Amacımız, hem İzmir’i tanıtmak hem de yöre halkının misafirperverliğini onlara göstermek. 7 Mayıs günü Diyarbakırlı kadın çiftçilerimizi Seferihisar’da ağırlayacağız. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde en modern tesislere sahip Seferihisar’da yapılacak teknik gezi sonrası özel ikramlarımız olacak. Diyarbakır heyetinin Türk Mutfağının Baş Tacı Oğlak Dolması ve yüzde yüz keçi sütünden ürettiğimiz dondurmalarımıza tam not vereceğine eminim’’ şeklinde konuştu.

 

DSC_0871 DSC_0876 M. Eker

 

Soma İçin Bir Olduk:  Madenci köylerindeki çocuklar da unutulmadı…

Allianz Türkiye, sivil toplum örgütleriyle el ele vererek, bölgede etkilenen vatandaşlara ulaşabilmek, onların yaralarını sarmak ve yeni başlangıçlarını desteklemek için Soma’daydı. Soma’da 2014’te gerçekleşen ve ulusumuzu derinden sarsan maden faciasının ardından, Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) ve Bilim Kahramanları Derneği (BKD) ile işbirliği yapılarak “Allianz SomaDA”yı (Soma Dayanışma Ağı) geliştirdi.

Hamzacık Köyü’nden 7. sınıf öğrencisi Nizamettin anlatıyor: “Babam madenci, annem ev hanımı. 9 kişilik bir takımımız var. Bizim Voltronik adında bir robotumuz var. Programladığımız şeyleri yapabiliyor.” Nizamettin ve arkadaşları da bilim kahramanları arasına katıldı.

Allianz SomaDA”yı kapsamında, BKD ile yapılan işbirliği sayesinde, Soma çevresinde, olaydan etkilenen 6 ilçedeki 16 okulun, Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvasına katılımı sağladı. 34 gönüllü öğretmen, 150’ye yakın öğrencinin oluşturduğu 17 farklı Allianz SomaDA takımını 4 ay boyunca turnuvaya hazırladı. Bu yolla, öğrencilerin normal hayata dönüşü desteklenirken, psikososyal ve kişisel gelişimlerine de katkı sağlanması amaçlandı.

Allianz SomaDA”nın bir ayağı da faciadan etkilenen ailelerin çoğunlukta olduğu Dursunbey’deydi. APHB ile yapılan işbirliği sayesinde, Dursunbey’de bir psikososyal destek merkezi açıldı. Çocuklara, yetişkinlere ve gruplara yönelik üç görüşme odası bulunan Dursunbey Psikososyal Destek Merkezi’nin hizmetleri, merkeze uzak bölgelere de ulaştırıldı.

 

Bir boomads advertorial içeriğidir.

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.