Tunç Soyer’den Prenses’e Çocuk Belediyesi

  1.  Çocuk Dostu Konferansına Danimarka ev sahipliği yaptı. Danimarka Prensesi Mary’nin açılışını yaptığı konferansta Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, katılımcılara yaptığı sunumla büyük beğeni topladı.

 

Avrupa Çocuk Dostu Kentler Birliği ve Çocuk Dostu Kent Vakfı ortaklığıyla gerçekleşen 7. Çocuk Dostu Kent Konferansı, 29 Eylül-1 Ekim 2014 tarihleri arasında,  Danimarka’nın Odense şehrinde düzenlendi. Konferansa 35 ülkeden 200’den fazla akademisyen ve yönetici katıldı. Uluslararası Konferans Danimarka Prensesi Mary’nin katılımıyla açıldı.

 

2011 yılından bu yana Seferihisar Belediyesi bünyesinde yürütülen Seferihisar Çocuk Belediyesi çalışmalarıyla ilgili olarak hazırlanan bildiri, Konferans düzenleme komitesi tarafından kabul edilerek sunulmaya değer bulundu.

 

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çocuk Belediyesi fikrinin ortaya çıkışını ve yapılan uygulamaları anlatarak Seferihisar’da kentin çocuklarla birlikte düzenlendiği ve geliştirildiği çalışmalara örnekler verdi. Seferihisar’ın Çocuk Dostu Kent olma yolunda attığı adımların anlatıldığı sunumda, çocukların katılım süreçlerindeki rolü ve etkisi vurgulandı. Konferansın ana konularından biri olan ‘çocuk katılımı’, Seferihisar’da açılan Çocuk Belediyesi binasının düzenlenme süreciyle Çocuk Hakları Parkı uygulamaları ve Seferihisar’ı Planlıyorum etkinlikleri iyi uygulama örnekleri arasında gösterildi.

 

Türkiye’den sadece Seferihisar Belediyesi’nin katıldığı konferansa, kentlerin çocuklar için değil çocuklarla birlikte yönetilmesi gerektiği vurgulandı. Çocukların beklentilerini anlamak için onlarla iletişim kurmanın farklı yollarının geliştirilmesi gerektiği, çocukların katılımı konusunun önemi, tüm oturumlarda farklı disiplinlerde araştırma yapan uzmanlar tarafından belirtildi.

DSC_2343 IMG_0297 IMG_0304 Prenses Mary 1 Prenses Mary 2

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.