‘Tanıdığa’ özel yapılaşma izni

Seferihisar Doğanbey’de doğal sit alanı olan bölgedeki 9 parselin statüsü, 2015’te Davutoğlu’nun seçim hükümetinde Enerji Bakanı olan Alaboyun’un şirketi için değiştirildi. Değişiklik alanın imara açılmasının habercisi olurken, adrese teslim yapılaşma izni tepki çekti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen günlerde İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Doğanbey bölgesindeki 1’inci, 2’nci ve 3’üncü derece doğal sit alanlarının koruma statülerinde değişikliğe gitti. Bakanlık, değişikliğe gitme nedeni için, alanların ‘nitelikli doğal koruma alanı’ ile ‘sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı’ olarak tescil edilmesinin uygun bulunduğunu ifade etti. ‘Nitelikli doğal koruma alanı’ ve ‘sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı’ gibi ifadeler, bölgenin koruma alanının daraltılması anlamına geliyor. Doğal sit alanlarının derecesinin değiştirilmesi ise bu alanların imara açılacağının habercisi olarak yorumlanıyor. Doğanbey bölgesinde statüsü değiştirilen 9 parsellik alan ise, sahiplik yapısı nedeniyle dikkat çekici.

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Doğanbey’deki doğal sit alanı olan bölgenin 9 parselinin ‘kim için’ koruma derecelerinin düşürüldüğüne ilişkin açıklama yaptı:

Şirket bilgi talebinde bulunmuş: Taç Turizm adlı bir şirket, son yıllarda sürekli olarak Seferihisar Belediyesi’ni arıyor ve geçtiğimiz haftalarda statüsü değiştirilen 9 parselin de bulunduğu Doğanbey’deki araziler hakkında bilgi talebinde bulunuyor. Statüsü değiştirilen 9 parselin 4328, 4329, 4334 ve 4335 numaralı olanları Golda Gıda, Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait ve tarla olarak görünen arazilerin büyüklüğü 324 bin 45 metrekare. Diğer kalan parsellerin ise Maliye’ye ait.

Holdingin sahibi eski AKP’li Bakan: 1996’da kurulan Komgıda Kombassan Şirketi, 2017’de Golda Gıda Sanayi Şirketi oluyor. 1997’de kurulan Taç Turizm Şirketi ise, 2018 yılında Golda Gıda Sanayi Şirketi’ne devroluyor. 151 milyon 811 bin 828 TL sermayeli Golda A.Ş., Bera Holding bünyesindeki bir şirket… Konya merkezli eski Kombassan Holding’in ta kendisi. Sermayesi 85 milyon 400 bin TL olan Kombassan Holding, Haziran 2017’de adını değiştirip, Bera Holding olunca, sermayesi 170 milyon 800 bin TL’ye çıkıyor. Aralık 2017’de sermaye 341 milyon 600 bin TL’ye, Haziran 2018 ise 1 milyar 24 milyon 800 bin TL’ye çıkıyor. Bera Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ise Ali Rıza Alaboyun; Alaboyun kim? 3 dönem AKP Aksaray Milletvekili… 2015’te Ahmet Davutoğlu’nun hükümetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı… Yani şu an Maliye Bakanı olan damat Berat Albayrak’ın görevi teslim aldığı kişi.”

Yurttaşa çivi çakmak bile yasak: Doğanbey’deki değişikliğinin gerekçesinin açıklanmasını istiyoruz. Statü değişikliği yapılan alanın hemen yanında imar planı olan 2 bine yakın konutun olduğu bir bölge var. Burada kooperatif kurup, konut yapabilecekleri arsaları satın alan insanlar ‘doğal sit alanı’ olduğu gerekçesiyle çivi çakamazken, yan tarafta imar uygulaması görmemiş bir alanın koruma statüsü değiştiriliyor ve el değmemiş bir bölgeye adrese teslim yapılaşma izni çıkarılıyor. AKP sermayesinin Konya’dan gelip İzmirimizin doğasını talan etmesine izin vermiyoruz!

RIFAT KIRCI

BİRGÜN

https://www.birgun.net/haber/akp-kendi-yesil-sermayesini-yaratmaya-devam-ediyor-tanidiga-ozel-yapilasma-izni-265265

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.