Seferihisarlı çiğ süt üreticisine iyi haber

Seferihisar’da elindeki sütü satmakta sorun yaşayan üreticiye sevindirici haber AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Aydın’dan geldi.

Ahmet Aydın, sorunun çözümü için yetkililerle görüşmelerde bulundu. Bir dizi temas sonucunda Tarım Kredi Kooperatifi sütünü satmakta sorun yaşayan 150 üreticinin sütünü almaya karar verdi.

Seferihisarlı Süt Üreticilerinin Sütleri Tarım Kredi Kooperatifi Marketlerinin Raflarında Peynir Olarak Tüketiciyle Buluşacak.

AK Parti Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydın yerel üreticilerin talep ve ihtiyaçları ile yakından ilgilendiklerinin, tarım ve hayvancılığa önem verdiklerinin altını çizdiği açıklamasında sorunun çözümü noktasında özel bir gayret gösterdiğini ifade ettiği Tarım İl Müdürümüz Sayın Mustafa Özen’e teşekkür etti. Başkan Aydın konuşmasında, “Bu çalışma sonucunda 150 çiftçimizin ürettiği çiğ sütün tamamı bundan böyle 4 lira 70 kuruştan, Tarım Kredi Kooperatifi tarafından satın alınacak. Kooperatif çiğ sütü işleyerek, marketlerinin raflarında peynir olarak tüketiciyle buluşturacak.” dedi.

Yerel üretimin önemine dikkat çeken Başkan Aydın, “Üreticimizin ekonomisine doğrudan fayda sağlayacak bu gelişme ile çiftçilerimizin ürettiği çiğ süt artık değer kaybı yaşamayacak, üreticimiz rahat bir nefes alacak. Günün sonunda üreten de kazanan da Seferihisar olacak” diyerek çiftçinin korunması gerektiğini dile getirdi.

Üreticinin sorununun çözümü sonrasında bilgilendirme yapan Seferihisar Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Ziraat Mühendisi İsmet Tosun üreticinin memnuniyetine önem verdiklerini söyleyerek, “Bu sorunun hızla çözüme kavuşturulması noktasında iş birliği içinde olduğumuz Tarım İl Müdürümüz Sayın Mustafa Özen’e teşekkür ederiz. Fiyat artışlarıyla birlikte 150 üreticimiz ürettiği sütü satmakta sorun yaşadı. Bu sorunun çözümü ve üreticimizin rahat bir nefes alması bizim için çok önemliydi. Bu sebeple yetkililerle temasa geçildi ve üreticimizin elindeki 15 Ton sütün alınması için sözleşme imzalandı. Bundan sonraki süreçte atmaya hazırlandığımız önemli adımlar var. İlçemizde üretilen sütün yine ilçemizde toplanması için bir tesis hazırlığı içindeyiz. Bu süt toplama tesisiyle kooperatifimiz ve üreticimiz çok daha güçlenecek” ifadelerini kullandı.

Seferihisar’da süt derdi bitiyor

Seferihisar’da aynı sorun geçtiğimiz günlerde küçükbaş olan koyun keçi yetiştiricileri tarafından yaşanmış, koyun keçi sütleri alıcı bulunamayınca dikkat çekmek için dökülmüştü, yaşanan bu soruna İzmir Büyükşehir Belediyesi kısa sürede yanıt verip tüm koyun keçi yetiştiricilerin sütlerini alma garantisi vermişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.