Seferihisar’da Makamlar Eğitim Bir Sen’e Peşkeş Çekiliyor

Türk Eğitim Sen İzmir 3 No’lu Şube Bşk. Adnan SARISAYIN basın açıklaması;

Seferihisar İlçe Milli Eğitim müdürü Mustafa KAYA geldiği günden itibaren şube müdürü Osman ALABAY ile birlikte öncelikle Eğitim Bir Sen’li olmayan tüm okul müdürlerini, müdürlüğe devam edebilmek için gerekli olan 75 puanı vermeyerek müdürlüklerini düşürdüler. Tecrübe ve liyakati göz ardı ettiler.  Müdürlükleri boşalan bu yerlerin %98’i Eğitim Bir Sen’e üye olma karşılığında peşkeş çekildi. Devletin makamları pazarlık konusu oldu.

Daha sonra sıra müdür yardımcılıklarına geldi. Yönetmelik gereği 4 yılını dolduran müdür yardımcılarının görevleri sona erdi. Boşalan bu kadrolara da yine aynı şekilde başka hiçbir kriter aranmaksızın %98’i Eğitim Bir Sen’e üye olma karşılığında yine peşkeş çekildi. Bu görevlendirmeler süresince adı geçen yetkililer Seferihisar’da eğitimin kalitesi nasıl düzeltilir kaygısından çok nasıl olur da müdürlük beklentisi olanları Eğitim Bir Sen’e üye yaparız derdine düşmüşlerdir.

Milli Eğitim’de herkesin müdürü olması gereken İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa KAYA ve Şube Müdürü Osman ALABAY iktidara yakın olan sendikanın müdürü olduklarını göstermişlerdir. Müdürlük ve müdür yardımcılığı atama ve görevlendirmelerin de resmen taraf olmuşlardır. Eğitim Bir Sen İlçe Temsilcisi Musa GÜRBÜZ ile beraber çalışarak, idareci listelerini beraber hazırlamışlardır. Kısacası İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu üçlünün oyuncağı haline gelmiştir. İlçe Milli Eğitim Müdürünün Eğitim Bir Sen’e üye kazandırma çalışmaları yaptığına dair duyumlar da almaktayız.

Bu üçlüye bu camiada her geçen gün tepkiler sürekli çoğalmaktadır. Seferihisar’da eğitim çalışanları arasında çalışma barışı yok olmak üzeredir. Yönetmelik, hak, hukuk, kanun, yasa tanımayarak yandaşlık yapmaktadırlar. Adaletli davranmamaktadırlar. İlçede normu olup olmamasına bakılmaksızın kendilerinden olmayan müdürlerin istekleri hiçe sayılarak ilçe dışına gönderdiler. Şu an norm fazlası durumuna düşen ve ilçede branşlarında norm olmamasına rağmen görev süreleri dolan ve ilçede kendilerine tekrar görev verilmeyen bazı müdür yardımcılarının ise ilçede kalmalarını sağlamaya çalışmaktadırlar. Bazı okullarda müdür yardımcılığı kadrosu boşalmadığı halde müdür yardımcılığı kadrolarına hukuksuz bir şekilde görevlendirme yapılmasını sağlamışlardır. Yaptıkları usulsüz iş ve yandaşlıkları nedeni ile her geçen gün Milli Eğitim çalışanları arasında huzursuzluk artmakta, itibarları ve saygınlıklarını giderek yitirmektedirler. Aynı şekilde bu kadrolara geliş şekillerinden dolayı okul idareleri de gerekli olan itibar ve saygıyı görmemekte, okul idaresi ile öğretmenler arasında da aynı şekilde huzursuzluk her geçen artmakta ve artmaya da devam edecektir. Bu yapılanlar aleni herkesin gözü önünde “ben yaptım oldu” mantığı ile yapılmaktadır. Olan ilçemizin eğitimine olmaktadır.

Bu nedenle ilçenin mülki amiri olan İlçe Kaymakamı’nın bu üçlüye dikkat etmesini (ki bu görevlendirmeler de kendisinin de imzası bulunmaktadır)ve dengeleri gözetmesini bekliyoruz. Çünkü bu ilçede 500 civarında Milli Eğitim çalışanı var ve sadece bunların 1/5’i Eğitim Bir Sen www.arcelikbekoizmirservisi.com üyesi. Sorumluluk sahiplerine buradan sesleniyoruz azınlığın değil eğitim çalışanlarının tamamının idarecisi olunuz. Makamlar ve istikbal beklentileri sizleri doğru ve haktan ayırmasın. Asıl makam ve istikbal doğru ve dürüst olmaktır. Unutmayın ki bu dünyada yanlış yapan yaptığını çekmeden bu dünyadan gitmez.

Bizlerin makamlara saygısı vardır. Ama makamların gereklerini yerine getiremeyen, kapalı kapılar ardından talimat alan şahsiyetlere saygımız yoktur. Ve bizlerle hesabı olanın hesabı, hukuk ve hak dairesinde mutlaka görülecektir.  İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa KAYA ve Şube Müdürü Osman ALABAY’ın makamlarına karşı saygımız olacaktır. Fakat bu ilçede duruşları, yandaşlıkları ve yaptıkları ile herkesin müdürü olmadıkları aşikârdır. Adeta kukla haline gelip yandaş sendikadan talimat aldığı görülmektedir. İlçedeki herkesin müdürü olduklarını hatırlayıncaya kadarı(ki bu makam bunu gerektirmektedir)Türk Eğitim Sen ailesi olarak kendilerine saygımızın olmayacağının bilinmesini istiyoruz. Bizim korkutulmuş, ezilmiş şahsiyetlere ihtiyacımız yok. Bu ülkeyi bir yere taşıyacaksak, dik durmasını bilen, şahsiyetine sahip çıkan insanlara ihtiyacımız var.

 

Aşağıdaki tablo her şeyi net bir şekilde anlatmaktadır.

 

 

ADI SOYADI GÖREVLENDİRİLDİĞİ OKUL SENDİKASI AÇIKLAMA
1 Salim ÖZATA Anadolu Lisesi Eğitim Bir Sen
2 Ahmet YÜRÜMEZ İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Eğitim Bir Sen Boşalmayan kadroya görevlendirme.
3 Yemen LİVANELİ İMKB Anadolu İmam Hatip Lisesi Eğitim Bir Sen
4 Leman HOŞGÖZ Asil Nadir Çok Programlı Anadolu Lisesi Eğitim Bir Sen
5 Ferhat İREN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Eğitim Bir Sen
6 Hüseyin TAŞATAN Salih Değerli Ç.P.Anadolu Lisesi Eğitim Bir Sen
7 Volkan ZEYBEK Mesleki Eğitim Merkezi Eğitim Bir Sen
8 Serap NİŞANCI Halk Eğitim Merkezi Eğitim Bir Sen AKP ilçe başkanının eşi
9 Ali GÜRCAN Atatürk İlkokulu Eğitim Bir Sen
10 Ali TAŞLI Muharrem Gülpınar Ortaokulu Eğitim Bir Sen
11 Orhan ÖZTÜRK Muharrem Gülpınar Ortaokulu Eğitim Bir Sen
12 Musa GÜRBÜZ Şht.Öğrt.Mehmet İzdal İlkokulu Eğitim Bir Sen Eğitim Bir Sen İlçe Temsilcisi
13 Buket KANLI Şht.Öğrt.Mehmet İzdal Ortaokulu Eğitim Bir Sen
14 Cenap IŞIK Necat Hepkon İlkokulu Eğitim Bir Sen
15 Sevinç KARAMAN Sığacık 80.Yıl Cumhuriyet Ortaokulu Eğitim Bir Sen
16 Yavuzhan KARA Tepecik Ortaokulu Eğitim Bir Sen
17 N.Hakan ÖZGÜN Ulamış Ortaokulu Eğitim Bir Sen
18 Özlem AYTUL Soner Değerli Ortaokulu Eğitim Bir Sen Görevlendirme

MÜDÜR YARDIMCICISI OLARAK ATANANLARIN LİSTESİ(YENİ)

 

Not: Sadece İMKB Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Tepecik İlkokulu’na okul müdürlerinin ısrarlı olmaları sonucu farklı sendikalardan 2 kişi görevlendirilmiştir. Ayrıca Karaburun’da görev yapan ilçemizin öğretmeni  Olcay MALKAYA’nın Seferihisar Doğanbey Payamlı Ortaokulu’na Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilmesi  hukuksuz bir şekilde engellenmiştir.

Adnan SARISAYIN

Türk Eğitim Sen İzmir 3 No’lu Şube Bşk.

 

pubg uc

8 YORUMLAR

  1. Seferihisar eğitim bir sen temsilcisi ,zamanın koyu türk eğimsen üyesidir.Zamanında kimse onu adam yerine koymazdı.Çalıştığı kurumları hep maddi zarara uğratmaktan soruşturmaları cezaları var.Şimdi ad a m olmuş okullara kadro mu belirliyor? eğitimde gelinen son noktadır bu.

  2. Samiha İrfan Çalı Mesleki ve Teknik(Kız Meslek)Anadolu Lisesi müdürü,okulunun öğretmeni Dilek ÖRNEK’i müdür yardımcısı olarak teklif ediyor fakat sendikası farklı diye valilik tarafından onaylanmıyor.Onun yerine(ilçenin öğretmenlerinde bu görevi yapacak kapasite olmadığı için)Torbalı’dan Ferhat İREN ithal ediliyor..

  3. Milli Eğitim Bakanı yönetici atama yönetmeliğini değiştirmesinin sebebi olarak”okullarda idareciler arasında uyumsuzluk var,o nedenle okul müdürleri müdür yardımcılarını kendileri seçecekler”demişti.Soruyorum;bir kaç okul müdürü hariç hangi okul müdürü kendi müdür yardımcısını kendi seçti.Varsa yazsın bilelim.Müdür yardımcılıklarını bu muhteşem üçlü ve siyasiler belirlediler.Müdürlere hiç bir şey sorulmadı desek yanlış olmaz sanırım….

  4. Bu muhteşem üçlünün sayesinde 500’ye yakın milli eğitim çalışanının olduğu bir ilçede ve bu işi yapacak hiç bir kimse yokmuş gibi ilçe dışından müdür yardımcıları ithal ettik.Örneğin Halk Eğitim Merkezi için Urla’dan AKP ilçe Başkanı Hamit NİŞANCI’nın eşi Serap NİŞANCI,Samiha İrfan Çalı Mesleki ve Teknik(Kız Meslek)Lisesi için taaa Torbalı’dan Ferhat İREN’i ithal ettik.

  5. Bu eşsiz müdür yardımcıların eşsiz müdürleri de var. Bu sendikaya geçenlerin çoğu günah çıkarır gibi “Ben aslında adı geçen sendikadan değildim, çok utanıyorum, ek derse ihtiyacım var, borcum çok, yoksa sürülürüm v.b.” gibi bahanelerle KUBİ’likten öte boyuta geçmiş yaşı 45’i aşmış öğretmenler var. Sorarsanız mangalda kül de bırakmazlar. Milliyetçidirler, Cumhuriyetçidirler, Ulusalcıdırlar. Çok güvendikleri dar arkadaş gruplarında mensubu oldukları sendikaya atıp tutarlar. Hasbelkader Haziran’da Türkiye’de iktidar değişirse bu KUBİ’ler Temmuz demeden bu sendikadan istifa edecekler ve KRALDAN ÇOK KRALCI olacaklar. 2014 Şubat ayında Yönetici Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliğini protesto için mazaretsiz iş bırakanlar, iktidarı protesto edenler birkaç ay sonra anında iktidarcı oldular ve atandılar ve en yakın arkadaşları mensubu oldukları sendika tarafından harcanırken seyirci kaldılar üç kuruşluk ekders için. Şerefimi kaybetmektense; para kaybetmeyi tercih ederim demeleri gereken yerde…

  6. Eğitim Bir Sen`li olupta hesapların tutmaması sonucu açıkta kalan Ümit ATACAN için nerenin müdür yardımcılığını boşaltacaklar bakalım..Bekliyoruzzzz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.