Orman Bakanlığı’ndan Kıl Keçisine Büyük Destek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek proje ile İzmir’de bulunan orman köylüsü,Kıl Keçisi yetiştiricilerine Saanen cinsi damızlık teke dağıtılarak süt veriminin arttırılması için düğmeye basıldı.

Dayanıklılığı ve uyum kabiliyetiyle has bir ırk olan Kıl Keçisinin süt verimliliğinin arttırılarak yetiştiricinin artı kazanç sağlaması için gerçekleştirilecek projenin detayları bakanlık yetkilileri ve yetiştiricilerin ortak istişareleri sonunda netlik kazandı. Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim ÇİFTÇİ, İzmir Orman Bölge müdürü Şahin AYBAL ve Orköy Daire başkanı Ahmet BAŞKAN pilot uygulama için seçilen İzmir’in en büyük keçi çiftliklerinden olan Seferihisar Türer çiftliğine ziyarette bulundu. Türer Çiftliği yönetim kurulu başkanı Özer Türer ile bir araya gelen Müsteşar yardımcısı İbrahim ÇİFTÇİ ve İzmir Orman Bölge müdürü Şahin AYBAL saanen teke dağıtımının bir dahaki teke katım sezonu başlamadan gerçekleştirileceğini söyledi. Aynı zamanda projeye katılan sürü sahiplerine yem desteği vererek yetiştiricinin daha fazla süt üretimine katkı sağlayacaklarını ekledi.

Dünya üzerinde süt ve döl veriminde ilk sıralarda bulunan Saanen cinsi tekelerin, dayanıklılıkları ve aza kanaat eden yapılarıyla yüksek uyum sahibi Kıl keçileri ile melezlenmesinin yetiştiricinin kazancını katlayacağını söyleyen Özer Türer ise projeye katılacak sürülerin itina ile seçilmesi gerektiğine dikkat çekti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen ‘‘Halk Elinde Islah’’ projelerinde yer alan sürülerin bu projeye kesinlikle dahil olmayacağının altını çizen Türer, ‘‘Kıl keçisi Anadolu ve yörük kültürünün sembolü. Kanaatkar fakat bir o kadar da dayanıklı bir ırk. Süt veriminde beslemenin önemini defalarca vurguladık. Bu proje; birim hayvandan nasıl daha fazla verim elde edebilir sorusunun cevabı niteliğindedir. Saanen tekelerinin verime olumlu etkisi ile Kıl keçisi yetiştiricilerimiz daha az sayıda hayvana bakarak daha yüksek kazanç elde edecek.’’ dedi.

 

img-20161006-wa0004 img-20161006-wa0008 img-20161006-wa0013 img-20161006-wa0016

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.