Dünyanın Bütün Çiftçileri Seferihisar’a Geliyor

200 milyondan fazla köylü ve küçük çiftçiyi temsil eden Via Campesina, yarıyıl konferansının ikincisini Türkiye’de yaparak karar ve eylemleri değerlendirecek.

88 ülkeden 183 örgütü bir araya getiren ve 200 milyondan fazla köylü, küçük çiftçi, topraksız, tarım ve gıda emekçisinden oluşan La Via Campesina, ikinci yarıyıl konferansını Türkiye’de yapıyor. Türkiye’den de Çiftçi-Sen’in üyesi oldu ğu Via Campesina’nın (Çiftçi Yolu) Türkiye’deki toplantısını Çiftçi-Sen organize ediyor.

Çiftçi-Sen Kurucu Başkanı Abdullah Aysu’nun verdiği bilgiye göre, 5-12 Kasım’da yapılacak toplantılarda, alınan karar ve eylemler değerlendiriliyor, gündemdeki konular belirleniyor, gelişmeler inceleniyor. La Via Campesina (LVC) her dört yılda bir, tüm üyeleriyle bir araya gelerek Uluslararası Genel Kurulu’nu yapıyor. Yarıyıl Konferansları Genel Kurulu takip eden ikinci yılın sonunda toplanıyor. LVC’nın VII. Genel Kurul’u iki yıl sonra Bask ülkesinde (İspanya) toplanacak. 5-6 Kasım’da, MENA (Kuzey AfrikaOrta Doğu) toplantısı ile bölgedeki tarım politikaları analiz edilecek. Via Campesina’nın MENA’da örgütlenmesi başlatılacak. 7 Kasım’da kadın çiftçileri kadına yönelik şiddetin sona erdirilmesi, LVC’nin eylemleri ve mücadelesi tartışılacak.

 

haberekspress

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.