Diyaliz hastası genç gitarıyla moral veriyor

29 yaşındaki diyaliz hastası İsmail Ulus, tedavi gördüğü Kronik Diyaliz Eğitim Merkezinde gitarıyla kendisi gibi böbrek nakli olmayı bekleyen hastalara şarkı söyleyerek moral veriyor.

Seferihisar ilçesinde yaşayan Ulus’a 9 yaşındayken geçirdiği rahatsızlık sonucu böbrek yetmezliği teşhisi kondu. Bir yıl sonra diyaliz tedavisi görmeye başlayan Ulus’a 13 yaşındayken dokularının uyması sonucu annesi Kibar Ulus’un böbreği nakledildi.

Annesinin böbreğiyle hayata tutunmayı başaran Ulus’un bu mutluluğu 4 yıl sürdü. Nakil olan böbreğinden rahatsızlanan Ulus, yeniden böbrek nakli olmak için Ulusal Organ Nakli Bekleme Listesi’ne başvurdu.

Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle lise eğitimini bırakmak zorunda kalan Ulus’un tedavisine İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kronik Diyaliz Eğitim Merkezinde yeniden başlandı.

Eline daha önce hiç gitar almayan Ulus, arkadaş ortamında gördüğü bu enstrümanı çalmak için eğitim aldı. Gitarda yeteneğini keşfeden Ulus, müzik sayesinde acılarını unutarak yeniden sosyal hayata döndü.

Kendisine umut aşılayan gitarını diğer diyaliz hastaları için de çalmak isteyen İsmail Ulus, diyaliz merkezine gelen hastalara mini konserler vermeye başladı.

“Çaldığım gitarın hastalara moral olduğunu düşünüyorum”

Ulus, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeniden böbrek nakli olması gerektiğini öğrendiğinde çok üzüldüğünü, o zor günleri gitarı sayesinde geride bıraktığını, yeniden hayata döndüğünü söyledi.

Gitarıyla diyaliz merkezine geldiği ilk günü hala unutamadığını belirten Ulus, “Çaldığım gitarın hastalara moral olduğunu düşünüyorum. Benim hislerime ortak oluyorlar. Onlara mutluluk vermek, hastalıklarını ve hastane ortamını unutturmak güzel oluyor. Onlar mutlu olunca ben de mutlu oluyorum.” dedi.

Diyaliz merkezine gelince arkadaşlarının kendisine gitarını getirip getirmediğini sorduklarını anlatan Ulus, 4 saat süren tedavi öncesi arkadaşlarının etrafına toplanıp kendisinden eğlenceli şarkılar çalmasını istediklerini ifade etti.

pubg uc

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.